Masat që mori Prokuroria ndaj mjekut, Zhan Mitrev

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 12 Gusht, 2022 22:08

Masat që mori Prokuroria ndaj mjekut, Zhan Mitrev

Mjekut Zhan Mitrev i është konfiskuar pasaporta.

Gjegjësisht, një gjyqtar i procedurës paraprake e ka pranuar propozimin e Prokurorisë Publike në lidhje me rastin e doktor Mitrev dhe ka marrë vendim për caktimin e masës së kujdesit për konfiskimin e dokumentit të udhëtimit për shkak të rrezikut për ikje nga territori i Maqedonisë.

Informacionin e kanë konfirmuar nga Gjykata Themelore Penale Shkup.

Prokuroria Themelore Publike Shkup, pas konstatimit të rrethanave të caktuara gjatë procedurës para hetimore, sot ka njoftuar se është lëshuar urdhër për zhvillimin e procedurës hetuese kundër personit i cili dyshohet se ka kryer vepër penale “Mashtrim” nga neni 247 paragrafi 4. në lidhje me paragrafin 1 të Kodit Penal.

Zhan Mitrev në Prokurori, pyetet për dyshimet për eksperimente ndaj pacientëve me CoVid-19

I dyshuari, siç njofton Prokuroria Publike, në periudhën nga prilli 2020 deri në vitin 2022, si person juridik-institucion privat shëndetësor për të përfituar përfitime pasurore të kundërligjshme, me paraqitje të rrejshme të fakteve, ka mashtruar pacientët e trajtuar për Covid-19 me metodën e hemofiltrimit.

Prokurori publik kompetent, duke marrë parasysh rrethanat, në Gjykatën Themelore Penale Shkup ka dorëzuar propozim për caktimin e masës për sigurimin e të dyshuarit, konfiskim të dokumenteve të udhëtimit dhe të tjera për kalimin e kufirit shtetëror.

Kjo masë është propozuar për shkak të domosdoshmërisë për të siguruar praninë e të dyshuarit dhe për mbarëvajtjen e procedurës, njofton Prokuroria Publike.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 12 Gusht, 2022 22:08
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.