Mbikëqyrësi i OKB-së paralajmëron për rritje të luftimeve rreth termocentralit bërthamor të Ukrainës në Zaporizhzhia

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 8 Shtator, 2023 22:56

Mbikëqyrësi i OKB-së paralajmëron për rritje të luftimeve rreth termocentralit bërthamor të Ukrainës në Zaporizhzhia

Ekspertët nga agjencia e mbikëqyrjes bërthamore të Kombeve të Bashkuara po paralajmërojnë edhe një herë për një kërcënim të mundshëm për sigurinë bërthamore, në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia të Ukrainës, pasi dëgjuan shpërthime atje gjatë javës së kaluar.

Fabrika, e cila është më e madhja e këtij lloji në Evropë ndodhet përgjatë brigjeve të lumit Dnipro, pranë qytetit të Enerhodar. Ai ka qenë nën kontrollin e plotë rus që nga marsi i vitit të kaluar, por operohet kryesisht nga stafi ukrainas, i cili fillimisht u  detyrua të punonte duke pushtuar trupat ruse.

Ekspertët nga Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike e OKB-së janë të stacionuar në termocentral dhe “kanë raportuar se kanë dëgjuar shpërthime të shumta gjatë javës së kaluar, në një shenjë të mundshme të rritjes së aktivitetit ushtarak në rajon që mund të përbëjë gjithashtu një kërcënim të mundshëm për sigurinë dhe sigurinë bërthamore në vend”, tha drejtori i përgjithshëm Rafael Mariano Grossi në një deklaratë të premten.

“Vetëm më shumë se një vit pasi IAEA vendosi një prani të përhershme në termocentralin më të madh bërthamor të Evropës (NPP) për të ndihmuar në parandalimin e një aksidenti atje gjatë konfliktit në Ukrainë, situata e përgjithshme në objekt mbetet shumë e pasigurt,” shkroi Grossi.

Drejtori i përgjithshëm tha se ekipi i IAEA dëgjoi rreth dy duzina shpërthime gjatë së shtunës, të dielës dhe të hënës së kaluar, të ndjekur nga disa të tjera gjatë “ditëve të fundit”.

Raportet tregojnë se shpërthimet ndodhën “disa largësi” nga uzina, tha Grossi. “Megjithatë, unë mbetem thellësisht i shqetësuar për rreziqet e mundshme me të cilat përballet uzina në këtë kohë të tensionit të rritur ushtarak në rajon,” shkroi ai.

“Çfarëdo që të ndodhë në një zonë konflikti kudo që të jetë, të gjithë do të humbin nga një aksident bërthamor dhe unë kërkoj që duhet të merren të gjitha masat e nevojshme për të shmangur atë,” tha Grossi.

Stafi i termocentralit i tha agjencisë mbikëqyrëse se më shumë sulme me dronë goditën Enerhodar, ku shumë punonjës jetojnë me familjet e tyre, të enjten në mëngjes, sipas deklaratës. Nuk raportohet për viktima.

Ekipi i IAEA u informua gjithashtu se uzina ka reduktuar numrin e personelit në terren në nivele minimale gjatë ditëve të ardhshme për shkak të rrezikut të luftimeve të mëtejshme aty pranë.

Top Channel

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 8 Shtator, 2023 22:56
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.