Me shami dhe snajper, gruaja saudite që po thyen tabutë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 1 Nëntor, 2021 23:26

Me shami dhe snajper, gruaja saudite që po thyen tabutë

Mona Al-Khurais i pëlqeu armët që kur ishte e vogël, pasi i ati e mori me vete për gjueti dhe i mësoi të qëllonte me to.

Pesë vite më parë, ajo e ktheu pasionin e saj në profesion, duke u bërë trajnuese armësh e licencuar. 36-vjeçarja tani jep mësim në poligonin Top Gun, në Riad, ku po shtohen gjithmonë e më shumë studentet vajza.

“Shpresoj që eksperiencën time ta ndaj me sa më shumë gra dhe vajza saudite dhe të inkurajoj sa më shumë prej tyre që të hyjnë në një fushë që më parë ishte e rezervuar vetëm për meshkujt”, tha Mona.

Ajo kujton se kur nisi fillimisht punë në poligon, ishin femrat ato që e kritikonin më shumë: “U habita, pasi prisja që meshkujt të ishin më shumë kundërshtues ndaj meje. Por, mora më shumë kritika nga femrat”.

Mona Al-Khurais theksoi se qëllimi i saj i madh është që të marrë pjesë në një Olimpiadë.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 1 Nëntor, 2021 23:26
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.