Metodologjia franceze dhe zgjerimi në margjinat e takimit në Bruksel

Metodologjia franceze dhe zgjerimi në margjinat e takimit në Bruksel

Ballkani Perëndimor duhet të jetë i lidhur fort me Bashkimin Evropian, tha Josep Borrell. Si personi i parë që drejtoi politikën e jashtme të BE-së në pesë vitet e ardhshme, ai u dërgoi një letër ministrave të jashtëm sot – pak para fillimit të Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të BE-së, duke thënë se ai i dha përparësi punës së tij në krye të diplomacisë evropiane, e cila do ta afrojë Ballkanin Perëndimor më pranë Bashkimit, si dhe të arrijë një marrëveshje në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, përcjell FLAKA.

“Në radhë të parë duhet të lidhim fort Ballkanin Perëndimor me Bashkimin Evropian. Ndalimi i konflikteve dhe shërimi i plagëve në mjedisin e afërt është gjithashtu i rëndësishëm për stabilitetin dhe sigurinë e vetë BE-së”, tha Josep Borrell, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë dhe Siguri të Jashtme.

Sidoqoftë, zgjerimi i Unionit është në margjinat e mbledhjes së sotme. Në vetëm dy ditë nga Këshilli Evropian, ministrat e jashtëm të BE do të kthehen më në fund në procesin e zgjerimit. Axhenda me 4 faqe që qëndron sot në Bruksel, përfundon me një fjali:

“Ndër të tjera, Komisioni pritet t’u sigurojë Shteteve Anëtare një tregues të afatit kohor të punës së tij në procesin e zgjerimit”.

Ministrja finlandeze për çështje evropiane dhe kryesuesja e Këshillit të sotëm përsëri tha:

“Sot dhe kjo javë do të jetë shumë vendimtare për të ardhmen e Evropës. Në njëfarë mënyre është kulmi i presidencës sonë finlandeze. Sot pres që të ketë një ditë shumë të kërkuar”, tha Ministrja e Jashtme e Finlandës Titi Tupurainen.

Dhe ndërsa diplomatët e BE hapin rrugën për Këshillin e ri Evropian të enjten, një mesazh erdhi nga kryeministri hollandez Mark Mark Rutte, i cili tha se Maqedonia është më afër fillimit të negociatave të anëtarësimit se sa Shqipëria.

“Ne nuk besojmë se Shqipëria aktualisht është e gatshme të fillojë negociatat me BE. Sa për Maqedoninë e Veriut, ajo është më afër këtij qëllimi. Ne nuk kemi asgjë kundër zgjerimit të BE-së, por duhet të sigurohemi që respektojmë rregullat dhe se i gjithë procesi është rigoroz dhe i sinqertë. Ky është pozicioni ynë”, tha kryeministri hollandez Mark Rutte.

Ndërkohë, Ministri i Jashtëm Nikolla Dimitrov është për një vizitë pune në Bruksel, ku zhvilloi disa takime në Parlamentin Evropian. Ai shprehu mirënjohjen për mbështetjen e PE përmes një rezolute duke i bërë thirrje BE të vendosë për fillimin e negociatave të pranimit dhe tha se vendi do të punojë shumë në procesin e reformës. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 10 Dhjetor, 2019 20:44

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.