Mexhiti: Do t’i shkrij shërbimet e përbashkëta të klinikës së Shkupit, janë humbës dhe nuk e dinë se çfarë punojnë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 1 Qershor, 2023 21:13

Mexhiti: Do t’i shkrij shërbimet e përbashkëta të klinikës së Shkupit, janë humbës dhe nuk e dinë se çfarë punojnë

Shëndetësia në Maqedoni ka nevojë për reforma sepse është në gjendje katastrofike, ky është qëndrimi i ministrit dhe i shumicës së qytetarëve, përcjell FLAKA.

Edhe pse është një lajm i keq, më në fund një ministër pajtohet me mendimin e qytetarëve, dhe ministri i ri i Shëndetësisë me reformat e paralajmëruara duket se ngjall shpresë se një ditë do të kemi një pasqyrë tjetër në shëndetësi. Një nga reformat e paralajmëruara të Mexhitit është heqja e drejtorëve ekonomikë të klinikave, për të cilën shpenzohen miliona, mjete që mund të ripërdoren për pacientët.

Që qendrat klinike dhe spitalet mund të funksionojnë pa këta drejtorë ekonomikë, dëshmon edhe Spitali i Përgjithshëm i Kumanovës, i cili për të gjashtën vit me radhë funksionon pa to.

Dhe arsyen e mosfunksionimit të ashensorëve në disa klinika, Mexhiti shikon Shërbimet e Përbashkëta që duhet të mirëmbajnë dhe servisin ashensorët dhe kanë iniciuar shkarkimin e tyre, pasi siç theksoi ai, po humbisnin para dhe nuk dinin se çfarë punojnë.

Ndryshe, ministri i Shëndetësisë muajin e kaluar njoftoi se drejtorët ekonomikë të Qendrës Klinike “Nënë Tereza” në Shkup do të shfuqizohen dhe me gjasë do të funksionojë me një drejtor të përgjithshëm. Por në ndërkohë Televizioni 24 ka mësuar se Klinika për Fëmijë në Shkup ka caktuar të ashtuquajturin drejtor organizativ me të njëjtin nënshkrim si drejtori mjekësor i kësaj Klinike.

Pra, lind pyetja nëse do të zbatohet realisht kjo reformë. Koha mbetet për të treguar. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 1 Qershor, 2023 21:13
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.