Mickoski: Informacionet e mia thonë se qeveria e Kovaçevskit e ka pranuar propozimin nga Parisi, VMRO-DPMNE nuk do ta mbështesë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 20 Qershor, 2022 21:48

Mickoski: Informacionet e mia thonë se qeveria e Kovaçevskit e ka pranuar propozimin nga Parisi, VMRO-DPMNE nuk do ta mbështesë

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski në sonte në emisionin “Analizë” në Tv 24, duke komentuar propozimin francez dhe deklaratat e Kovaçevskit dhe Osmanit se ende nuk kanë depërtim në të, tha se sipas informacioneve të tij është në përputhje me Ministrinë e Punëve të Jashtme të Maqedonisë, duke shtuar se nuk do të lejojë që qeveria franceze dhe Macron të dërgojnë propozim dhe të mos e harmonizojnë atë me asnjë kanal komunikimi, përcjell FLAKA.

“Pse askush nuk flet për propozimin gjerman në kohën e qeverisë së Merkelit, nga presidenca e tyre, ku u zhduk ai? Le të flasim për propozimin portugez, të cilin qeveria jonë e pranoi, a nuk thanë se e pranojmë. Le të flasim për gjithçka që ka qenë. Pse tani e gjithë kjo nuk i kushtoi Radevit, dhe papritmas ky është një propozim i mirë. Tani ne si njerëz seriozë duhet të vendosim gishtin në ballë dhe të mendojmë se çfarë bëjmë dhe ku shkojmë? Dhe a duhet të mendojmë fare dhe të humbim kohë apo duhet ta refuzojmë menjëherë. Sepse taktikat e qeverisë çdo ditë nënkuptojnë se ky propozim është pozicioni i radhës negociues dhe ne shkojmë lart për sa i përket kërkesave bullgare. Kjo nuk është përgjegjësi e qeverisë së heshtur”, tha Mickoski.

“Qeveria duhet të kishte dalë deri tani dhe të thoshte: Qeveria franceze dhe Macron nuk do t’i lejojnë vetes të dërgojnë një propozim pa e harmonizuar më parë me disa kanale komunikimi. Këtu ju them nga përvoja ime se është e pamundur. Dhe informacionet e mia thonë se janë të koordinuara saktësisht me kanalet e komunikimit në Ministrinë tonë të Jashtme”, tha ai.

Sipas Mickoskit, propozimi francez nuk është i mirë për të ardhmen dhe popullin e vendit.

“Unë them që nuk është mirë për mua, për të ardhmen e këtij vendi dhe të popullit tim. Ky është qëndrimi im”, theksoi Mickoski. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 20 Qershor, 2022 21:48