“Microsoft” kalon “Apple” si kompania më e pasur në botë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Nëntor, 2021 23:24

“Microsoft” kalon “Apple” si kompania më e pasur në botë

“Microsoft” ka kaluar “Apple” në listën e kompanive më të vlefshme në botë.

Vlera në treg e “Microsoft” arriti deri në 3.49 trilionë dollar , ndërkohë që “Apple” kishte një vlerë prej 3.46 trilionë.

Apple raportoi ditën e enjten se fitimet gjatë 3 mujorit të 4-t nuk do të jenë në nivelin që ishte parashikuar nga Wall Street për shkak të mungesës së furnizimit në treg.

CEO i Apple, Tim Cook,  tha për CNBC se fitimet për këtë periudhë pritet të jenë rreth 6 miliardë dollar më pak, por shtoi që beson se mungesa e furnizimit do të marrë fund në periudhën pas dhjetorit.

Shitjet e iPhone u rritën me 47% por përsëri ishin nën parashikimet e analistëve. Nga ana tjetër Microsoft i tejkaloi fitimet e parashikuara gjatë 3 mujorit të parë me 22% përgjatë një viti. Kjo ishte rritja më e shpejtë që nga 2018, tregon CNBC.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Nëntor, 2021 23:24
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.