Mike Brewer shet pesë vetura nga koleksioni i tij

Redaksia
By Redaksia 5 Nëntor, 2021 23:33

Mike Brewer shet pesë vetura nga koleksioni i tij

Prezantuesi televiziv Mike Brewer, i njohur për punën e tij në emisionin “The Wheeler Dealer”, vendosi të bëjë ndryshime në koleksionin e tij të makinave dhe të shesë disa prej tyre.

Shfaqja e Brewerit ndiqet nga më shumë se 100 milionë njerëz në mbarë botën, ai njihet për blerjen, riparimin dhe më pas shitjen e makinave në shfaqje, por shet makina të përdorura edhe në jetën e tij private.

Ai tani ka vendosur të shesë disa vetura nga koleksioni i tij, të cilat pronarët e rinj do t’i kërkojnë në eventin NEC Classic Motorshow në shtëpinë e ankandeve Silverstone Auctions.

Citroen SM është një model i viteve shtatëdhjetë të shekullit të kaluar, i cili përdor motorin V6 të Maserati me 170 kuaj/fuqi. Ajo debutoi në vitin 1970 në Motor Show në Gjenevë dhe u bë një nga makinat më të respektuara në Francë. Kopja e Brewerit është restauruar plotësisht dhe madje është drejtuar nga nikoqiri i “The Grand Tour”, legjendar Jeremy Clarkson.

Brewer po shet gjithashtu dy Mini Cooper që më parë i përkisnin entuziastit amerikan Phil Reed. Austin Seven Mini i vitit 1961 është një model i gjeneratës së parë me një buton ndezës të montuar në dysheme. Mini Cooper 1275 S i vitit 1967 u përdor rregullisht nga John Cooper, pas së cilës u transportua në Shtetet e Bashkuara në vitet 1980. Dyzet vjet më vonë Brewer pa koleksionin e Reed dhe bleu dy Mini dhe i ktheu në Britani të Madhe.

Lotus Cortina u prodhua në Britaninë e Madhe midis viteve 1963 dhe 1970, ishte një sedan me dy dyer që gjithashtu fitoi statusin e një legjende garash. Ai fuqizohet nga një motor 1557 cc dhe modeli që konkurroi në Kampionatin Evropian të Makinave Turistike u shit për një vlerë të pabesueshme 218,500 funte. Kopja e Brewer nuk do të arrijë atë çmim, por është një makinë shumë e dëshirueshme. Kjo makinë është regjistruar në vitin 1966 dhe është lyer me ngjyrë të bardhë Ermine dhe jeshile Sherwood. Është restauruar në vitin 1999 dhe është i ruajtur mirë.

Brewer gjithashtu planifikon të shesë Ferrari 360 Spider 2002. Kjo makinë fuqizohet nga një motor V8 atmosferik 3.6 litra që jep 394 kf në rrotat e pasme. Kjo nuk është ende një klasik, por ka një histori fantastike. Është pikturuar në Tour De France Blu blu. Ankandi do të mbahet më 13 nëntor. /Telegrafi/

Redaksia
By Redaksia 5 Nëntor, 2021 23:33