Milevski: Për dhjetë ditë do të kemi qeveri të re dhe kryeministër

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Nëntor, 2021 21:26

Milevski: Për dhjetë ditë do të kemi qeveri të re dhe kryeministër

Ne jemi duke negociuar intensivisht për qeverinë e re dhe mendoj se do të ndodhë më shpejt se sa pritej, deklaroi për “Sitel” lideri i PLD-së dhe ministri i Vetëqeverisjes Lokale, Goran Milevski.

Sipas tij, nuk ka rëndësi se kush do të jetë kryeministër, por është e rëndësishme që politikat e Qeverisë të vazhdojnë.

“Sot kemi pasur një takim me Zaev në qeveri. Në përgjithësi ishte një çështje që të mos tërhiqej, por ai ishte i vendosur të ishte atje një orë më shpejt. Mendoj se nga mesi i javës së ardhshme, në 10 ditë do të kemi një situatë më të qartë për një kryeministër të ri. Kjo do të jetë zgjedhje e qeverisë së re, jo riorganizim”, tha Milevski dhe shtoi se shumica në Kuvend pritet të rritet për plus 4 deputetë, të cilët ndoshta do të jenë nga radhët e Alternativës.

Milevski beson se për momentin nuk nevojiten zgjedhje të shpejta parlamentare.

“Mendimi i koalicionit qeveritar po e shtyn mandatin deri në fund dhe për këtë duhet një qeveri serioze dhe jo të shkohet vazhdimisht në zgjedhje, sepse çdo gjë është ngecur. Qytetarët po vuajnë. Qeverisë duhet t’i jepet një mundësi tjetër, një provim korigjues”, theksoi Ministri.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Nëntor, 2021 21:26
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.