Ministri i Jashtëm i Greqisë: Jemi për hapjen e negociatave të Shqipërisë

Ministri i Jashtëm i Greqisë: Jemi për hapjen e negociatave të Shqipërisë

Minsitri i Punëve të Jashme të Greqisë, Miltiadis Varvitsiotis u shpreh sot se vendi i tij është pro hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Minsitri Varvitsiotis është shprehur sot se nuk mund të pranojnë që Maqedonia dhe Shquipëria e Veriut të ndahen në procesin e negociatave.

“Për shkak të pranisë së një elementi shqiptar në rajon, zhdukja dhe hapja e bisedimeve të pranimit me vetëm një vend kandidat mund të hapë rrugën për destabilizimin në kufirin tonë verior,” tha Varvitsiotis të mërkurën duke folur në një seancë të Komisionit të Parlamentit për Mbrojtjen Kombëtare dhe Punëve të Jashtme.

Sipas qëndrimeve të paraqitura nga Ministri i Jashtëm Alternativ, Greqia është në favor të BE-së që miraton fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë.

Ai tha se Greqia gjithmonë ka mbështetur politikën evropiane të zgjerimit për të përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor. “Greqia beson se është një mjet i fortë për të arritur paqen, stabilitetin dhe prosperitetin për rajonin më të gjerë” shtoi më tej ai.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 9 Tetor, 2019 20:09

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.