Ministri shqiptar i Mbrojtjes sot viziton Maqedoninë e Veriut

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 5 Nëntor, 2021 09:38

Ministri shqiptar i Mbrojtjes sot viziton Maqedoninë e Veriut

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi sot do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Maqedoninë e Veriut.

Peleshi do të pritet nga ministrja Radmilla Shekerinska, ndërsa pas ceremonisë zyrtare me nderimet më të larta ushtarake, do të realizohet takim sy më sy i dy ministrave dhe takim i dy delegacioneve.

Dy bashkëbiseduesit do të bisedojnë për avancimin e bashkëpunimit bilateral në mbrojtje, për rolin e të dyja vendeve anëtare të Aleancës në thellimin e stabilitetit dhe sigurisë rajonale, si dhe për avancimin e mbrojtjes kolektive në kuadër të Aleancës.

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, siç bëjnë të ditur nga Ministria e Mbrojtjes, kanë marrëveshje të ndryshme në mbrojtje, bashkëpunojnë në nivel rajonal dhe janë aleatë në kuadër të Aleancës së NATO-s.

Delegacioni shqiptar do të pritet edhe nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, ministri i Punëve të Jashtme dhe presidenti i shtetit, Stevo Pendarovski.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 5 Nëntor, 2021 09:38

09
Dhj
Sherri mes tre personave në Shkup për pak ka përfunduar pa viktima, kur njëri prej...
09
Dhj
Pas relativizimit të zërave se Aleanca për Shqiptarët do të bëhet pjesë e qeverisë si...
09
Dhj
Në Ditën Ndërkombëtare të Luftës Kundër Korrupsionit, AlternAtivA edhe një herë e riafirmon përcaktimin e...
09
Dhj
Arben Taravari, u.d. Kryetar i ASH-së Përshëndes deklaratat e forta dhe hapat vendimtare të ndërmarra...