Mish gjeldeti me perime

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka 21 Tetor, 2019 23:21

Mish gjeldeti me perime

Mishi i gjelit të detit kurrë nuk do të jetë i thatë nëse e gatuani me mjaft perime dhe i hidhni mjaft erëza! Përbërësit:

– 300 g mish gjeldeti,
– 250 g kërpudha;
– 100 g kungullesha;
– 200 g domate;
– 150 g qepë;
– 3 thelpinj hudhre;
– 200 g oriz;
– 1 dcl verë të bardhë;
– 8 lugë vaj ulliri;
– kripë;
– piper.

Përgatitja:

Në vaj fërgoni qepën dhe hudhrën dhe shtoni mishin e gjeldetit të prerë bashkë me erëzat.

Shtoni kërpudhat e grira imët dhe qitni verë që të vlojë.

Pas 15 minutave shtoni perimet dhe zieni derisa uji të avullojë.

Shërbejeni me oriz të zier.

Ju bëftë mirë !

Redaksia Flaka
By Redaksia Flaka 21 Tetor, 2019 23:21