Mizrahi: Zgjedhjet lokale ishin një referendum për pushtetin dhe populli tregoi se kërkon ndryshim

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Nëntor, 2021 23:33

Mizrahi: Zgjedhjet lokale ishin një referendum për pushtetin dhe populli tregoi se kërkon ndryshim

Ditët e fundit dëgjojmë retorika nga më të ndryshmet për kombinatorikë për matematikë të ashpër, siç është numri që fitoi LSDM-ja, por jo për shaka, e gjithë Maqedonia e di pse shkoi në zgjedhje, si votoi, si u bë e kuqe Maqedonia, tha Rashela Mizrahi, deputete e VMRO-DPMNE-së në paraqitjen e sonte në emisionin “Çfarë nuk është e qartë” në Tv Alfa, përcjell FLAKA.

Mizrahi konsideron se një nga arsyet e kësaj disfate në zgjedhjet lokale të Zoran Zaevit janë gënjeshtrat, retorika e keqe dhe gjestet e pahijshme të tij gjatë 5 viteve të fundit.

“Maqedonia është bërë e kuqe dhe ky është një tregues i mjaftueshëm se si mendon populli në këtë moment, për retorikën e tyre, gënjeshtrat, për fjalorin e tyre të keq dhe sinonimet dhe gjestet që kanë përdorur për këto pesë vjet”, tha ajo.

Lidhur me dorëheqjen e Zaevit, Mizrahi thotë se sipas Rregullores së Kuvendit sipas së cilës punojnë deputetët, dorëheqja e kryeministrit ia dorëzon me shkrim kryetarit të Kuvendit, e më pas ai ia dorëzon deputetëve. Kreu i Shtetit, duke vënë në dukje se nenin 220 të së njëjtës Rregullore, Kuvendi, në seancën e parë pasardhëse pa debat, konkludon të njëjtën gjë.

“Dorëheqja i paraqitet me shkrim Kryetarit të Kuvendit. Dorëheqja e qeverisë apo e kryeministrit, thotë kryetari i Kuvendit, i dërgohet menjëherë deputetëve dhe Presidentit të Republikës dhe në nenin 220 të së njëjtës Rregullore, e cila është ende funksionale dhe po punohet për të. Kuvendi përmbyllet në seancën e radhës pa Mandatin e kryeministrit apo anëtarit të Qeverisë i përfundon në ditën e asaj seance”, ka theksuar Mizrahi.

Mizrahi theksoi se zgjedhjet lokale ishin referendum për vlefshmërinë e kësaj qeverie, duke shtuar se populli kërkon ndryshim të qeverisë dhe se pret që shumë shpejt të mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare.

“Populli kërkon ndryshimin e qeverisë. Njerëzit duan ndryshim dhe një të ardhme më të mirë e të re dhe këtë e kanë thënë në zgjedhjet lokale, të cilat ishin referendum për vlefshmërinë e kësaj qeverie dhe pres që shumë shpejt të mbahen zgjedhje të parakohshme parlamentare”, tha Mizrahi. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Nëntor, 2021 23:33
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.