Избори 2021

Петицијата иницирана од Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“, за решавање на проблемот со бездомните кучиња, продолжува да ја потпишуваат граѓаните на Гостивар. Има речиси... Читај повеќе
Денеска пред зградата на администрацијата на општина Гостивар беа емитувани на голем екран неисполнети ветувања, лаги, скандалозни појави во јавни изјави и многу други скандали... Читај повеќе
На денешното потпишување на Кодексот за фер избори што се одржа во просториите на Град Скопје се случи инцидент по обраќањето пред новинарите на независната... Читај повеќе
Членовите на Форумот на млади на Демократската унија за интеграција – ДУИ во Гостивар и граѓанската иницијатива „ Гостивар кој го сакам“, денеска спроведоа акција... Читај повеќе
Денеска во канцелариите  на Демократската унија за интеграција во Гостивар, претставниците на Граѓанската иницијативата  „Гостивар кој го сакам“, заедно со претставници на оваа партија го... Читај повеќе
Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“, од ден на ден најде поддршка од граѓаните на Гостивар. Член на Иницијативата од денес е и Др. Азиз... Читај повеќе
ВМРО-ДПМНЕ го осудува говорот на омраза и мизогинијата на директорот на Шилегов, Галетановски. Истовремено ќе ги известиме сите претставници на меѓународната заедница. Мизогинијата на Галетановски... Читај повеќе
Тоа граѓаните сами можат да си го проценат. Очекувам сериозна поддршка од скопјани токму заради посветеноста во којашто изминативе четири години се работеше во Градот.... Читај повеќе
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на денешна прес конференција говореше за неговите противкандидати за претстојните локални избори во октомври. Тој ја искористи таа прилика... Читај повеќе
На полноќ истекува рокот за собирање потписи за независни кандидатури за градоначалници и советници за локалните избори закажани на 17 октомври. Досега се собрани потписи... Читај повеќе