Свет

Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше со американскиот претседател Џо Бајден за потребата од тесна соработка во Авганистан каде што продолжува масовната евакуација од аеродромот во... Читај повеќе
Откако минатата недела околу 19.000 луѓе од Австрија присуствувале на музички фестивал во Хрватска, многумина се вратиле во Австрија заразени со коронавирус. Во седум од... Читај повеќе
Австриските власти разбија мрежа на трговци со дрога во која учествувале лица од Албанија и Косово. Запленети биле наркотици, пари и автомобили, јавуваат регионалните медиуми.... Читај повеќе
Неколку шумски пожари избувнаа во Анталија, популарна туристичка дестинација во Турција, додека ветровите го насочуваат огнот во правец на населените места, изјави локален официјален претставник... Читај повеќе
Парагвајската полиција соопшти дека во предградие на Асунсион запленила над 3,4 тони кокаин, скриен во товар шеќер наменет за извоз. Дрогата била пронајдена во контејнер... Читај повеќе
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен на вчерашната средба со директорот на Светска здравствена организација Тедрос Адханом Гебреисус во Кувајт договорија изработка на дополнителни студии за... Читај повеќе
– Интернет гигантите Гугл и Фејсбук најавија дека ќе бараат сите вработени кои работат во нивните канцеларии да бидат вакцинирани против Ковид-19 Што се однесува... Читај повеќе
Српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама денеска и утре ќе престојуваат во Скопје и заедно со премиерот Зоран Заев ќе учествуваат... Читај повеќе