Musk, Gates dhe Zuckerberg u takuan: “Nëse inteligjenca artificiale shkon keq, do të shkojë shumë keq”

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 18 Shtator, 2023 20:11

Musk, Gates dhe Zuckerberg u takuan: “Nëse inteligjenca artificiale shkon keq, do të shkojë shumë keq”

CEO i Tesla, Elon Musk thotë se ekziston një “konsensus universal” mbi nevojën për të rregulluar inteligjencën artificiale pasi krerët e gjigantëve të teknologjisë u mblodhën në Uashington për të diskutuar këtë temë. Në takim morën pjesë edhe Mark Zuckerberg nga Meta dhe kreu i Google, Sundar Pichai. Ish-CEO i tanishëm i Microsoft, Bill Gates dhe Satya Nadella ishin gjithashtu të pranishëm.

Takimi i djeshëm me kongresmenët amerikanë është mbajtur me dyer të mbyllura. Takimi u thirr nga lideri i mazhorancës në Senat, Chuck Schumer dhe ishin të ftuar krerët e gjigantëve teknologjikë, si dhe avokatë të të drejtave civile.

Fuqia dhe avantazhet e inteligjencës artificiale, si dhe rreziqet e mundshme, janë me interes të madh për shkencëtarët në mbarë botën. Në maj, Sam Altman, CEO i OpenAI, kompania që qëndron pas ChatGPT, dëshmoi para një komiteti të Senatit të SHBA, duke përshkruar kurthet e mundshme të teknologjisë së re.

“Unë mendoj se nëse kjo teknologji shkon keq, ajo mund të shkojë shumë keq … ne duam të jemi të qartë kur flasim për këtë,” tha Altman. “Ne duam të punojmë me qeverinë për të parandaluar që kjo të ndodhë,” tha ai.

Cilat janë rreziqet?

Ekziston frika se teknologjia e AI mund të çojë në pushime masive nga puna, mashtrime të përhapura dhe ta bëjë dezinformimin më bindës se kurrë.

Kompanitë e inteligjencës artificiale janë kritikuar gjithashtu për trajnimin e modeleve të tyre mbi të dhënat e marra nga interneti pa leje ose pa pagesë nga njerëzit që krijuan të dhënat.

“Unë mendoj se duhet të ketë një organ rregullator që mbikëqyr AI për të siguruar që ajo të mos përbëjë rrezik për publikun,” i tha Musk BBC në prill.

“Ne kemi nevojë për një gjyqtar të AI”

Në takimin e djeshëm, ai tha se donte një lloj “gjyqtari” për inteligjencën artificiale. “Unë mendoj se ndoshta do të shohim diçka të ndodhë.” Nuk e di se në çfarë afati kohor apo saktësisht se si do të shfaqet”, u tha ai gazetarëve pas takimit.

Zuckerberg tha se Kongresi “duhet të adresojë AI për të mbështetur inovacionin, por edhe masat mbrojtëse”. Ai shtoi se “standardi është vendosur mirë nga kompanitë amerikane që mund të punojnë me qeverinë për të formuar këto modele për çështje të rëndësishme”.

Senatori republikan Mike Rounds tha se Kongresit do t’i duhet kohë për të vepruar. “A jemi gati të shkruajmë ligjin?” Absolutisht jo,” tha zoti Rounds. “Nuk jemi ende në atë pikë.

Senatori demokrat Cory Booker tha se të gjithë pjesëmarrësit ranë dakord se “qeveria ka një rol rregullator”, por se hartimi i legjislacionit do të ishte një sfidë.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 18 Shtator, 2023 20:11
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.