NASA gjen dëshmi befasuese të valëve të ujit në Mars

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 12 Shkurt, 2023 15:02

NASA gjen dëshmi befasuese të valëve të ujit në Mars

Roveri Curiosity i NASA-s është regjistruar mbi një dekadë në Kraterin Gale në Mars. Është një veteran i planetit të kuq, por Marsi ka ende disa surpriza, si një shtrat i lashtë liqeni në një vend të papritur.

Roveri dokumentoi një peizazh shkëmbinjsh mahnitës që tregojnë shenja dalluese të ujit nga e kaluara e thellë e Marsit.

“Miliarda vjet më parë, valët në sipërfaqen e një liqeni të cekët nxitën sedimentet në fund të liqenit, me kalimin e kohës duke krijuar tekstura të valëzuara të mbetura në shkëmb“, tha NASA në një deklaratë të mërkurën.

Curiosity është duke u ngjitur në nivelet më të ulëta të malit masiv qendror të kraterit, Mount Sharp. Një nga qëllimet kryesore të roverit është të zbulojë nëse kjo zonë mund të ketë qenë dikur e banueshme për jetën mikrobike. Të kuptuarit e historisë së ujit të kraterit është një komponent i rëndësishëm i misionit.

“Kjo është prova më e mirë e ujit dhe valëve që kemi parë në të gjithë misionin,” tha shkencëtari i projektit Curiosity Ashwin Vasavada, raporotn Cnet.

“Ne u ngjitëm nëpër mijëra këmbë të depozitave të liqenit dhe kurrë nuk pamë prova të tilla dhe tani e gjetëm në një vend që prisnim të ishte i thatë”.   

NASA thotë se mali vepron si një vijë kohore, me shtresa më të vjetra në fund dhe shtresa më të reja në majë. Shkëmbinjtë e valëzuar janë në një zonë të përshkruar si Banda Marker ku ka një shtresë të veçantë shkëmbi të errët.

Curiosity është përpjekur të shpojë në shkëmbinjtë magjepsës në këtë zonë për t’i studiuar më nga afër, por shkëmbinjtë janë tepër të fortë dhe deri më tani kanë dështuar përpjekjet e roverit. Ekipi ende shpreson të gjejë një gur më të butë për të shpuar.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 12 Shkurt, 2023 15:02
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.