Në Parkun Nacional “Mali Sharr”, rritet vazhdimisht numri i deponive të mbeturinave

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 7 Gusht, 2022 22:48

Në Parkun Nacional “Mali Sharr”, rritet vazhdimisht numri i deponive të mbeturinave

Në vend të mbrojtjes më të madhe duke marrë edhe statusin e Parkut Kombëtar, natyra e Malit Sharr po shkatërrohet gjithnjë e më shumë.

Anëtarët e shoqërive alpinistike çdo ditë shtojnë mini-grumbullime të mbeturinave në zemër të malit.

Në një periudhë kur alpinizmi bëhet modë, ndërgjegjësimi i vizitorëve është në nivelin më të ulët të mundshëm, ndaj lënë pas mbeturinat që sjellin nga qyteti.

Snezhana Novakovska nga PC Tetex thotë se sa më parë duhet të ketë roje të cilët do të shqiptojnë dënime për raste të tilla.

Aleksandar Stojanovski nga Klubi i Alpinistëve Jelak thotë se në malin Sharr janë hapur shumë rrugë nëpër pyje, kështu që në vend që të ecin disa orë për alpinistët me përvojë, tani mali është shumë më i aksesueshëm për alpinistët, të cilët nuk kanë vetëdije për mbrojtjen e mjedisit dhe gjithashtu lëvizin me automjete.

Ndryshe, Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor u mburr në faqen zyrtare se janë duke ndërmarrë veprime për pastrimin e deponive të egra.

Sipas ministrit Naser Nuredini, rishfaqja e “deponive të egra” mund të parandalohet nëse komunat, në përputhje me Ligjin për menaxhimin e mbeturinave, sigurojnë grumbullimin dhe transportimin e mbeturinave komunale, duke përfshirë vendbanimet e izoluara.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 7 Gusht, 2022 22:48
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.