Në sallën pothuajse të zbrazët të Kuvendit debatohet për Projektligjin për Akademinë për Gjykatës dhe Prokurorë Publikë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 7 Qershor, 2023 21:12

Në sallën pothuajse të zbrazët të Kuvendit debatohet për Projektligjin për Akademinë për Gjykatës dhe Prokurorë Publikë

Në një sallë pothuajse të zbrazët të Kuvendit është zhvilluar sot debati për Projektligjin për Akademinë për Gjykatës dhe Prokurorë Publikë, përcjell FLAKA.

Disa herë në sallë kishte më pak se dhjetë deputetë dhe debati ishte më shumë si një monolog i opozitës.

Ligji, i cili u dorëzua dhe u tërhoq në disa raste, këtë herë ka mbërritur te deputetët pas një procedure të shkurtuar, me flamur europian.

Opozita kundërshton ndryshimet ligjore, duke thënë se ato i japin Ministrit të Drejtësisë shumë ndikim në përzgjedhjen e kandidatëve për Akademi, por edhe në procesin e përgatitjes së testeve, kryerjes së testimit dhe vlerësimit të kandidatëve – gjyqtarë dhe prokurorë të ardhshëm. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 7 Qershor, 2023 21:12
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.