Negociatat e reja për financimin e autostradave nga korridoret 8 dhe 10d

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Qershor, 2023 21:04

Negociatat e reja për financimin e autostradave nga korridoret 8 dhe 10d

Qeveria është në negociata me një agjenci shtetërore amerikane që do të ndihmonte në financimin e ndërtimit të autostradave nga kontraktori Bechtel dhe Enka, për të cilat do të duhet të kalojnë në Kuvend zgjidhje të veçanta ligjore – thonë nga Ministria e Financave, përcjell FLAKA.

Aktualisht po zhvillohen negociata me disa huadhënës të cilët do të ndihmonin në realizimin e këtij projekti, financimi i të cilit aktualisht varet vetëm nga buxheti i shtetit.

“Jemi në komunikim me bankën EXIM (eksport-import), e cila është një bankë shtetërore nga SHBA-të, si dhe me bankën shtetërore të Britanisë së Madhe dhe jemi duke biseduar me një konsorcium tjetër për ta financuar. Nga pikëpamja e shpenzimeve shtetërore do të shohim se është më optimale”, thotë Fatmir Besimi, ministër i Financave.

Në shtrirjen nga Tetova deri në Gostivar kanë filluar të kryhen provat gjeomekanike, ndërsa paralelisht po punohet në projektim, përpunime me shpronësime dhe punë ndërtimore. Ndërtimi i këtij seksioni autostradë fillon në kushtet kur 80% e tokës private nëpër të cilën duhet të kalojë trase nuk është e një statusi të vendosur.

Qeveria ka rezervuar rreth 300 milionë euro për EKSPLORIM të tokës private, por sipas vlerësimeve të disa ekonomistëve, kjo shumë mund të jetë shumë më e madhe. Ndërsa në terren autoritetet shënuan fillimin e ndërtimit, antikorrupsioni thonë se përdorimi i flamuri i BE-së për ligjet Bechtel dhe enka do të thotë korrupsion politik.

Për zbatimin e kontratës për ndërtimin e autostradave, Qeveria ka ndryshuar edhe pesë ligje të miratuara nga Kuvendi me amin të kryetarit Stevo Pendarovski, të cilat kanë të bëjnë me ndryshimin e ligjeve ekzistuese, për të mundësuar zbatimin efikas dhe të shpejtë të projektit me interes të strategjisë nacionale. Marrëveshja me “Bechtel dhe Enka” mbeti nën vulën e konfidencialitetit për publikun. Prej javësh ndodhet në labirintet parlamentare, ku do të mund ta shohin vetëm deputetët me certifikatë sigurie. I gjithë projekti llogaritet në 1.3 miliardë euro, por tashmë është e sigurt që kjo shumë do të tejkalohet.

Autoritetet sigurojnë se në 55 muaj rekord Bechtel dhe Enka do të ndërtojnë 110 kilometra autostrada të reja në Maqedoni. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Qershor, 2023 21:04
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.