Neziri: Mickoski mund të kërkojë qeveri të zgjeruar në takimin e liderëve

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 31 Maj, 2023 20:53

Neziri: Mickoski mund të kërkojë qeveri të zgjeruar në takimin e liderëve

Analisti politik Xhelal Neziri në emisionin Argument, në TVM2, u shpreh optimist se ndryshimet kushtetuese do të miratohen deri më nëntor. Këtë optimizëm ai e mbështet në atë që VMRO-DPMNE e sotshme është më e butë se sa ajo e vitit 2018, kur u miratua marrëveshja e Prespës.

Sinjal i mirë sipas Nezirit është edhe takimi i liderëve mes kryeministrit Dimitar Kovaçevskit dhe kryetarit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski, në të cilin analisti Xhelal Neziri beson që VMRO do të shkon me kërkesa të saja, siç mund të jetë një qeverie zgjeruar.

“Nuk kam informacion se çfarë oferte, me siguri do të jetë një qeveri më gjithpërfshirëse, ku do të jetë pjesë e procesit edhe VMRO-DPMNE, ku do të marrë pjesë të përgjegjësisë edhe VMRO-DPMNE, mbase do të kërkoj edhe resore të cilat lidhen drejtëpërdrejtë me procesin e integrimit dhe me procesin e negociatave me Bullgarinël, me qëllim që të marrë një pjesë të meritave që vendi do të kalojë këtë pengesë të madhe dhe do të ecë në drejtim të integrimit në BAshkimin Evropian”, tha mes tjerash analist politik Xhelal Neziri në emisionin debativ Argument në TVM2.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 31 Maj, 2023 20:53
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.