Nikolla Dimitrov: Fundi i zyrtarit të përjetshëm

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 14 Janar, 2022 22:05

Nikolla Dimitrov: Fundi i zyrtarit të përjetshëm

Nikolla Dimitrov ka mbajtur poste shtetërore pothuajse në të gjitha qeveritë e vendit në histori, përfshirë kryeministrat Crvenkovski, Georgievski, Gruevski dhe Zaev. Këtij zyrtari të përjetshëm nuk i besoi vetëm mandatari për kryeministër të ri Kovaçevski, përcjell FLAKA.

Nikolla Dimitrov nuk do të jetë më pjesë e Qeverisë së Maqedonisë dhe as nuk do të kryejë funksione diplomatike sepse, siç tha vetë, nuk ka pranuar të jetë ambasador në SHBA.

Kontrata me çdo kusht

Dimitrov do të mbahet mend si ministri i Jashtëm që nënshkroi Marrëveshjen e Prespës. Asnjë nga iniciatorët e marrëveshjes që i dha fund kontestit të emrit nuk është më në pushtet, megjithëse Zaev, Cipras dhe Venizelos e deklaruan marrëveshjen historike.

Është kompromisi me Greqinë ai që e dekurajon Dimitrovin të thotë se Osmani donte marrëveshje me Bullgarinë me çdo kusht. Dhe çfarë bëri Dimitrov në të njëjtën karrige duke negociuar me grekët?

Pranoni një marrëveshje me të cilën Maqedonia ndryshon emrin e shtetit për përdorim të përgjithshëm, fshin të gjithë identitetin institucional ku nuk guxon të përdoret mbiemri maqedonas, maqedonasit bëhen qytetarë të veriut, një pjesë e periudhës së lashtë të historisë fshihet plotësisht, dhe një sërë pasoja të tjera. Nuk ka mekanizma që do të garantojnë anëtarësimin në Bashkimin Evropian ku jemi ngecur sërish.

Rikthimi i “Amsterdamit”

Kujtojmë se Dimitrov ishte pjesë e të ashtuquajturit “Trojka e Amsterdamit” e formuar nga ish-qeveritarët në kohën e Nikolla Gruevskit i cili në vitin 2015 filloi të kritikonte punën e tij.

Nuk ka pasur kritika për qeverisjen e regjimit të Gruevskit derisa ata mbanin poste në qeverinë e tij. Dimitrov ishte ambasador në Holandë. Ai më parë ka përfaqësuar Maqedoninë para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë. Maqedonia mundi Greqinë në një mosmarrëveshje në të cilën dëshmoi se fqinji i saj jugor shkeli Marrëveshjen e Përkohshme me veton e NATO-s dhe BE-së.

Dimitrov dhe “trojka” duhej të fillonin reformat në VMRO-DPMNE dhe të udhëheqin lëvizjen civile. Më në fund ai doli në një protestë të organizuar nga LSDM dhe revolucionarët shumëngjyrëshe si dhe përkrahës të Zaevit. Ai ishte edhe përkrahës i protestave për PSP.

Ai u bë ministër i Punëve të Jashtme në vitin 2017 në Qeverinë e Zaevit në koalicion me Ahmetin, gjë që ishte një surprizë e madhe për shumëkënd. Pas zgjedhjeve të parakohshme të vitit 2020, ai u “delegua” në Sekretariatin për Çështje Evropiane, ndërsa posti i diplomatit të parë iu dha Bujar Osmanit, duke ruajtur postin e zëvendëskryeministrit në Qeveri.

Si një politikan që ka qenë prej kohësh ambasador dhe në krye të diplomacisë maqedonase, largimin e tij nga pushteti e bëri krejt jodiplomatike.

Në një konferencë për media pak ditë pas përfundimit të mandatit të tij, Dimitrov bëri një pohim gjoja tronditës. Një marrëveshje me Bullgarinë do të arrihej me çdo kusht. Ai duhej të ishte kryeministër me mbështetje ndërkombëtare, por dikush nuk donte të qëndronte në vend, duke ndërhyrë gjoja në shumë plane.

Ai mund t’i bënte të gjitha kritikat që Domotrov i kishte bërë publikut shumë më herët, të protestonte kundër tyre nëse i konsideronte të dëmshme, madje të jepte dorëheqjen për arsye morale.

Shpesh parashikohet se ai mund të jetë kandidat për president të vendit si posti më i lartë shtetëror, por ai kurrë nuk e pati një shans të tillë duke pasur parasysh popullaritetin e Stevo Pendarovskit. Të dy kanë një trajektore të ngjashme karriere nga kabineti i ish-presidentit Boris Trajkovski në shumë poste, një aleancë politike me Zaev dhe një luftë me qeverinë e Gruevskit.

Dimitrov do të mbahet mend pas shpërthimit të një mitingu parazgjedhor, duke iu përgjigjur sulmeve të opozitës për kompromisin me Greqinë, por edhe problemeve të brendshme në vend si reforma në drejtësi. Ai theksoi se ishte turp që ata të ankoheshin për drejtësinë kur ishin gati të sulmonin vendin e tyre për t’i shpëtuar përgjegjësisë. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 14 Janar, 2022 22:05