Osmani i ka ndaluar kontratën anëtarit të Komisionit maqedono-bullgar, profesorit Vanço Gjorgiev

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 8 Nëntor, 2021 21:43

Osmani i ka ndaluar kontratën anëtarit të Komisionit maqedono-bullgar, profesorit Vanço Gjorgiev

Ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ka vendosur që ta ndërpresë marrëveshjen me profesorin Vanço Gjorgiev, i cili ishte anëtar i Komisionit Maqedono-Bullgar për Çështje Historike dhe Arsimore, përcjell FLAKA.

Ai në një prononcim për “Slloboden Peçat” ka thënë se më pas ka paralajmëruar hetim për akuzat e Gjorgievit dhe pasi janë rezultuar të pabaza, ka vendosur ta ndryshojë atë.

“Profesori nuk dha dorëheqjen formalisht, por unë mora vendimin për të shkëputur kontratën sepse ai lejoi që politika të hynte mes dy raundeve dhe të komprometonte seriozisht Komisionin. Aq më tepër që argumenti ynë është qëndrimi i anëtarëve të tjerë, të cilët njëzëri thonë se asnjëherë nuk ka pasur presion nga Qeveria apo Ministria e Jashtme dhe se janë të befasuar nga një qëndrim i tillë. Duke pasur parasysh periudhën e dorëheqjes së tij, është e qartë se procesi në rastin e tij është i komprometuar politikisht dhe se marrëveshja duhet të ndërpritet dhe të gjendet një anëtar i ri. Pres që vetë komisioni të propozojë një anëtar të ri, ata i njohin ekspertët, e dinë se në cilën fushë u mungon dhe pastaj do ta propozoj në Qeveri”, tha ministri Osmani. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 8 Nëntor, 2021 21:43

27
Nën
Shkoi për gjueti me shokë, por mbeti i plagosur në rrethana ende të pazbardhura, në...
27
Nën
Sot tifogrupi Ballistët i bëjnë 30 vite. Në këtë 30 vjetor ata kanë festuar si...
27
Nën
Nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim, nesër me fillim...
27
Nën
Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë...