Pendarovski e mori mesazhin, VMRO-DPMNE numëron mandatet parlamentare

Desk
By Desk April 22, 2019 20:41

Pendarovski e mori mesazhin, VMRO-DPMNE numëron mandatet parlamentare

Në adresim vetë-inkriminuese, si opozita dhe kandidati i qeverisë interpretojnë rezultatet e raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale të djeshme, si një siguri se pikërisht ata që do të marrin fitoren në raundin e dytë më 5 maj, përcjell FLAKA.

Kandidati presidencial i mbështetur nga LSDM-ja dhe koalicioni Stevo Pendarovski, pasi kryeson me 4,600 vota para kandidatit të mbështetur nga VMRO-DPMNE Gordana Siljanovska-Davkova, tha se ai kupton qytetarët të cilët vendosën të mos dalin në votime dhe kështu të dërgojnë mesazhin e tyre.

“Është e drejta e tyre dhe unë besoj se mesazhi nga politikanët është marrë”, tha Pendarovski.

Ai shtoi se nuk ishte i befasuar nga rezultati që sondazhet e opinionit publik kishin treguar më parë, duke theksuar se ndërsa ishin duke marrë pjesë në fushatë për zgjedhjet presidenciale dhe liderët e partive, ajo ishte nganjëherë e ngjashme me fushatën për zgjedhjet parlamentare.

“Askush nuk mund ta përjashtojë atë se kur unë shkoj të flas për kompetencat e presidentit, derisa qytetari është në krye, si përfaqësues i këtij pushteti, nuk sheh ndonjë gjë tjetër që nuk është përfunduar në nivel lokal, disa premtime nga sfera socio-ekonomike nuk janë realizuar dhe mendoj se e gjithë kjo ka pasur një ndikim”, tha Pendarovski.

Ndërkohë, VMRO-DPMNE festoi dje në selinë e saj për votat të cilat i fitoi Siljanovska-Davkova fajin për faktin se ata gjithashtu fituan rreth 15,000 vota më pak se në zgjedhjet lokale e adreson te pushteti.

“Kjo është për shkak se vendi qeveriset nga apatia dhe për shkak të gjithë politikës që kjo qeveri ka udhëhequr gjatë dy vite e gjysmë të fundit”, tha sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE Igor Janushev.

Sipas tij, rezultatet e zgjedhjeve shpallin pranverën maqedonase, me 323,846 vota për Pendarovskin dhe 319,240 për Siljanovska-Davkova i shndërroi në mandate parlamentare.

“Analiza fillestare tregon se Koalicioni për Maqedoni më të mirë do të fitojë 53 mandate parlamentare, ndërsa LSDM do të ketë 12 mandate parlamentare më pak ose vetëm 41 mandate parlamentare”, tha Janushev.

Të dyja palët tani hyjnë në garën për raundin e dytë të pasigurtë, duke bërë thirrje për angazhim më të madh të qytetarëve për të arritur censusin e kërkuar ligjor prej 40%. Në të njëjtën kohë, Pendarovski dhe Siljanovska-Davkova duan të fitojnë pothuajse 80,000 votat e kandidatit të mbështetur nga Aleanca për Shqiptarët dhe Besa, Blerim Rekën.

Kandidatët në ndërkohë do të vazhdojnë të aktivizohen për fushatën. FLAKA

Desk
By Desk April 22, 2019 20:41