Për hakimin e telefonit Samsung Galaxy S21 mori 50 mijë dollarë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 23:36

Për hakimin e telefonit Samsung Galaxy S21 mori 50 mijë dollarë

Një studiues i sigurisë kibernetike nga Britania e Madhe, u shpërblye me një shumë të madhe parash për hakimin me sukses të telefonit Samsung Galaxy S21.

Gjatë konkursit popullor të hakerimit Pwn2Own, Sam Thomas – drejtor i kërkimit në Pentest Limited, arriti të “depërtojë” në telefonin premium të Samsung.

Thomas përdori një metodë unike, të quajtur “zinxhiri unik me tre defekte”, për këtë përpjekje gjersa asnjë konkurrent tjetër nuk arriti një gjë të tillë, shkruan forbes.

Disa ditë më parë, dy studiues të tjerë të sigurisë kibernetike nga Singapori arritën të hakojnë Samsung Galaxy S21.

Sidoqoftë, siç dihej tashmë kjo dobësi, hakerët morën vetëm 25 mijë dollarë.

Thomas, nga ana tjetër, mori të gjitha 50,000 dollarë për sipërmarrjen e tij për përdorimin e metodës së re të hakimit.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 10 Nëntor, 2021 23:36
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.