Për të jetuar edhe ju 122 vjeç duhet të konsumoni vetëm këto 3 ushqime sugjeron gruaja e moshuar!

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 24 Nëntor, 2022 20:01

Për të jetuar edhe ju 122 vjeç duhet të konsumoni vetëm këto 3 ushqime sugjeron gruaja e moshuar!

Hulumtimet mbi zakonet e jetës së gjashtë personave që ishin mbi 100 vjeç çuan në përfundime interesante dhe studimi u krye nga kompania britanike Eden’s Gate.

Siç pritej, pika kyçe gjatë hulumtimit ishte dieta e këtyre njerëzve, si dhe statusi socio-ekonomik dhe sasia e stresit që ata ishin të ekspozuar gjatë jetës së tyre.

Personi më i vjetër në botë ishte francezja Jeanne Louise Calment, e cila jetoi deri në 122 vjet dhe një herë zbuloi se cilat tre ushqime i konsumonte pothuajse çdo ditë.

Çokollata

Jeanine hante çokollatë pas çdo vakti. Edhe pse dikujt mund t’i duket e çuditshme, ky ushqim ka përfitime të shumta shëndetësore. Hulumtimet kanë treguar se është e dobishme për zemrën, se ndihmon në luftimin e kancerit dhe sëmundjeve infektive që dëmtojnë sistemin imunitar. Sigurisht, këtu nënkuptojmë çokollatën e zezë, e cila është bërë nga 70% kakao.

Vaj ulliri

Shoqata Amerikane e Zemrës thotë se vaji i ullirit, ndër të tjera, përmban vitaminë E dhe ul nivelin e kolesterolit të keq. Prandaj, rreziku i sëmundjeve të zemrës është më i ulët. Rezultatet e hulumtimit kanë treguar se konsumimi i sasive të mëdha të vajit të ullirit lidhet me një jetë më të gjatë. Mjekët këshillojnë që të përjashtohet margarina dhe majoneza nga dieta, si dhe të përfshihet vaji i ullirit.

Verë

Calment deklaroi, se i pëlqente veçanërisht të pinte një lloj vere të kuqe të prodhuar në Portugali. Shumë njerëz e konsumojnë këtë lloj vere si pjesë e dietës mesdhetare, e cila është shpallur më e shëndetshme. Sigurisht, është e rëndësishme që të konsumoni një sasi të moderuar, jo më shumë se një gotë në ditë.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 24 Nëntor, 2022 20:01

27
Nën
Shkoi për gjueti me shokë, por mbeti i plagosur në rrethana ende të pazbardhura, në...
27
Nën
Sot tifogrupi Ballistët i bëjnë 30 vite. Në këtë 30 vjetor ata kanë festuar si...
27
Nën
Nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim, nesër me fillim...
27
Nën
Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë...