Përhapja e koronavirusit, këta artistë u detyruan t’i anulojnë koncertet

Desk
By Desk March 4, 2020 22:50

Përhapja e koronavirusit, këta artistë u detyruan t’i anulojnë koncertet

Mariah Carey e shumë këngëtarë të tjerë anuluan koncertet si pasojë e përhapjes së COVID-19.

Shqetësimi për përhapjen e koronavirusit po detyrin Mariah Carey të shtyjë koncertin e saj, shkruan USA Today.

Ylli i pop-it, njoftoi të martën në Twitter, se ajo detyrohet ta caktojë një datë tjetër për koncertin e 10 marsit në Hawai, për shkak të rritjes së të infektuarve nga koronavirusi.

“Jam shumë e trishtuar që duhet të ju njoftoj se po e shtyj koncertin time në nëntor”, ka postuar ajo në tweet. “Unë u entuziazmova shumë për t’u rikthyer në Hawaii në” muajin tim të përvjetorit “, por evoluimi i kufizimeve ndërkombëtare të udhëtimit na detyron të konsiderojmë sigurinë dhe mirëqenien e të gjithëve.”

Carey vendosi datën e re të koncertit për 28 nëntor, ku do të performojë për herë të parë në Hawai.

Fituesja e çmimit “Grammy” është një nga shumë artistë që merr masa paraprake shtesë kundër përhapjes së koronavirusit, i cili u ka marrë jetën 2.945 personave në mbarë botën që nga mbrëmja e së martës.

Këta janë artistët e tjerë që ndaluan turnetë për shkaqe të sigurisë:

Khalid

Në shkurt, Khalid shtyu koncertet e tij të ardhshme “Free Spirit World Tour” në disa vende të Azisë, duke përmendur këshillat e fundit dhe kufizimet e udhëtimit.

“Prioriteti ynë më i lartë mbetet siguria e fansave të Khalid, ekipi i tij dhe të gjithë ata që kanë punuar në këto koncerte,” thuhet në një deklaratë të lëshuar më 13 shkurt.

BTS
Pop-grupi korean kishte planifikuar të fillonte “BTS Map of Soul Tour” më 11 prill në Seul, Koreja e Jugut.

“Me keqardhje ju njoftojmë se BTS MAP OF THE TOUR SOUL … është anuluar,” tha agjencia e grupit Big Hit Entertainment në një deklaratë.

Agjencia e menaxhimit tha që shpërthimi COVID-19 në Korenë e Jugut, ku u raportuan më shumë se 5 186 raste deri më tani, e bëri të pamundur vazhdimin e turneut, transmeton lajmi.net.

Grupi me shtatë anëtarët kishin planifikuar të performojnë më 11-12 prill dhe 18-19 prill në Stadiumin Olimpik të Seulit.

Agjencia tha se duhej të merrte parasysh shëndetin dhe sigurinë e artistëve, ekipit dhe më shumë se 200,000 fansave që pritej të mblidheshin.

Green Day

Grupi i rokut njoftoi në rrjete sociale më 28 shkurt se ata po i shtyjnë datat e turneut të tyre në Azi.

“Fatkeqësisht kemi marrë vendimin e vështirë për të shtyrë koncertet tona të ardhshme në Azi për shkak të shqetësimeve shëndetësore + të shqetësimeve nga koronavirusin”, thuhet në një deklaratë të grupit, të postuar në Twitter dhe Instagram.

Green Day kishin planifikuar të performojnë në Tajlandë, Kore të Jugut, Filipine, Hong Kong, Japoni dhe Tajvan, duke filluar nga marsi, si pjesë e “Hella Mega Tour”.

Avril Lavigne

Lavigne kishte planifikuar të fillonte turneun aziatik në Shenzhen të Kindës më 23 prill, por përmes rrjeteve sociale njoftoi se koncertet janë anuluar.

“Jam e trishtuar të njoftoj se nuk jemi në gjendje të bëjmë turne në tregjet aziatike për shkak të shpërthimit të vazhdueshëm të koronavirusit,” shkroi ajo në Instagram më 29 shkurt.

“Grupi im, ekipi dhe unë kemi punuar kaq shumë për të sjellë këtë turne në të gjithë botën. Ju lutemi të gjithëve të kujdeseni për veten tuaj dhe të qëndroni të shëndetshëm”.

Ajo ishte planifikuar të performojë në Japoni, Filipine, Tajvan, mes qyteteve të tjera kineze si Hong Kong dhe Shanghai nga 23 prill – 29 maj.

Ekzistojnë më shumë se 92.860 raste të konfirmuara të infektuar nga koronavirusi në të gjithë botën, përfshirë Italinë dhe Korenë e Jugut, ndërsa administrata Trump u bëri thirrje amerikanëve që të shmangin udhëtimet. 

Desk
By Desk March 4, 2020 22:50