Përveç pagës minimale të rriten edhe pagat tjera. Ja kush kërkon!

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 9 Shkurt, 2022 13:19

Përveç pagës minimale të rriten edhe pagat tjera. Ja kush kërkon!

Sindikata e Pavarur Akademike (SPA) ka përshëndetur vendimin e rritjes së pagës minimale, me të cilën do të përmirësohet statusi i punëtorëve me paga më të ulta dhe nga ana tjetër do të përmirësohet standardi jetësor.

Por sipas tyre kjo masë nuk duhet të barazojë punën me ata të cilët kanë nivel arsimor të ndryshëm dhe kryejnë punë më komplekse.

Ndryshe, SPA thekson se rritja e pagës minimale duhet të reflektojë në pagat tjera në sektorin publik, me çka do të bëhet rritja e pagave edhe në këtë sektor.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 9 Shkurt, 2022 13:19
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.