Pesëmbëdhjetë fakte kurioze që nuk i keni ditur për Joaquin Phoenix

Pesëmbëdhjetë fakte kurioze që nuk i keni ditur për Joaquin Phoenix

Bërja e një filmi kërkon një ekuipazh të kualifikuar të paktën një duzinë njerëzish të përbërë nga një drejtor dhe një ekip prodhimi.

Ata janë njerëzit që bëjnë histori prekëse e njëherësh reale në ekran. Sidoqoftë, ka disa filma në të cilët puna e aktorëve kryesorë veçohet në atë mënyrë që duket se suksesi i filmit është pothuajse gjithçka për shkak të talentit të tyre. I tillë është rasti i Joaquin Phoenix.

Bright Side mblodhi disa fakte interesante për aktorin që na ka habitur me performancën e tij të fundit në Joker.

1. Arsyeja e mbresë në buzën e tij

Me siguri ju e keni vërejtur tashmë këtë pasi është një nga tiparet e tij më unike të fytyrës. Edhe pse mund të supozoni se prerja u shfaq pas një aksidenti, operacioni ose sëmundje, e vërteta është se Joaquin lindi me të. Ajo e ka shoqëruar atë gjatë gjithë jetës së tij.

2. Vendlindja e tij është San Juan, Porto Riko

Ai lindi më 28 tetor 1974 dhe është me kombësi porto rikane. Ai është i treti nga pesë motrat dhe djali i një çifti artistik që po udhëtonte nëpër Amerikën Qendrore dhe Jugore në atë kohë. Joaquin jetoi për tri vjet në San Juan në vendin e tij të lindjes.

3. Gjatë gjithë karrierës së tij, ai është shfaqur në më shumë se 30 filma

Karriera e tij e aktrimit filloi në vitin 1986 kur ai ishte 12 vjeç. Që atëherë, ai është shfaqur në filma si SpaceCamp, Gladiator, Her, Walk the Line dhe shumë të tjerë.

4. Ai është vegan që nga mosha tre vjeçe

Familja e Joaquin ishin të gjithë veganë, kështu që ai e adoptoi atë mënyrë jetese që në moshë të re. Ai aktualisht është duke punuar me organizata që mbrojnë të drejtat e kafshëve dhe gjithashtu ka kryer fushata në të kaluarën për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me abuzimin e kafshëve.

5. U deshën katër muaj për të arritur të qeshurën e Xhokerit

E qeshura e personazhit akuzohet për vuajtje dhe frikë pasi nxitet nga një gjendje e lidhur me epilepsinë. Phoenix studionte sjelljet e njerëzve me këtë simptomë tërësisht me muaj, derisa arriti të kryejë të qeshurën unike në mënyrë perfekte.

6. Në vitin 2008 ai njoftoi pensionin e tij

Pas paraqitjes së tij në ‘Two Lovers’ dhe pasi ishte nominuar për dy çmime Oskar, Joaquin njoftoi pensionimin e tij nga karriera e aktrimit për të zhvilluar një anë të re artistike si një muzikant i zhanrit hip hop. Kjo u mohua më vonë pasi ai ishte duke punuar në të vërtetë një dokumentar të rremë të quajtur “I’m still here”.

7. Në moshën 6 vjeç, ai e ndryshoi emrin në Leaf

Vëllezërit e motrat e Joaquin kanë të gjithë emrat që lidhen me natyrën: Lumi, Liria, Shi dhe Verë. Kështu që në moshën 6 vjeç, ai vendosi të ndryshojë të vetën në Leaf. Kjo zgjati derisa ai ishte 16 vjeç kur vendosi të përdorë përsëri emrin e tij të vërtetë.

8. Ai ka punuar si zjarrfikës për një muaj të tërë për të ushtruar një rol

Në Leadder 49, Joaquin luajti një zjarrfikës që u detyrua të përballet me një zjarr të madh për të shpëtuar një familje. Si pjesë e hulumtimit që ai bëri për të sjellë në jetë këtë personazh, ai punoi me një departament të vërtetë zjarri për një muaj.

9. Ai duhej të humbiste pothuajse 20 kilogramë për të luajtur Joker-in

Megjithëse ai mendoi se gjëja më e mirë për të bërë për rolin do të ishte të fitoni pak peshë, Todd Phillips, regjisori i filmit, e bindi atë ndryshe. Ai ndoqi një dietë të rreptë që e ndihmoi të humbte pothuajse 20 kilogramë.

10. Vëllai i tij, River Phoenix, gjithashtu filloi të punojë si aktor kur ishte fëmijë

River Phoenix ishte i pari anëtar i familjes që u fut në këtë drejtim. Ai u festua për performancën e tij në Stand by Me dhe më vonë u nominua për Running on Empty.

11. Ai fitoi një Grammy për portretizimin e tij të Johnny Cash

Së bashku me Reese Witherspoon, Joaquin luajti në Walk the Line në rolin e Johnny Cash. Albumi që ai regjistroi për filmin iu dha një Grammy për “Soundtrack Best Compilation”.

12. Ai është nominuar tre herë për çmimin Oscar

Joaquin Phoenix u nominua për një Oskar për “Aktorin më të mirë mbështetës” për performancën e tij në Gladiator në vitin 2000. Në 2005 ai gjithashtu mori një nominim për “Aktorin kryesor më të mirë” për rolin e tij në Walk the Line dhe më vonë në 2012, ai u emërua në të njëjtën kategori për punën e tij në ‘Master’, një film në të cilin ai luajti një veteran të Luftës së Dytë Botërore.

13. Ai e luajti Max në SpaceCamp

Filmi i tij i parë ishte SpaceCamp ku luajti Max, një djalë dhjetë vjeçar, i cili së bashku me shokët e tjerë, hyn në një kamp veror, ku ai merr stërvitje për t’u bërë një astronaut.

14. Ai prodhoi dokumentarin, What the Health

Në vitin 2017, Joaquin ka punuar si prodhues ekzekutiv për What The Health. Dokumentari synon të inkurajojë një dietë me bazë bimore dhe të nxjerrë në pah përfitimet që kanë perimet mbi mishin e përpunuar.

15. Ai preferon të flasë me fansat e tij në vend që të fotografohet

Aktori ka zbuluar se nuk i pëlqen të fotografohet me fansat e tij. Përkundrazi, ai preferon të bisedojë pak dhe të kalojë ca kohë me ta në vend që të pozojë vetëm për një fotografi.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 23 Tetor, 2019 23:04

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.