Petrov: Është marrëzi se LSDM ka humbur për shkak të Cërvenkovskit

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 27 Nëntor, 2021 21:10

Petrov: Është marrëzi se LSDM ka humbur për shkak të Cërvenkovskit

Pretendimet se ish-lideri i LSDM-së Branko Cërvenkovski ka ndikuar në humbjen e partisë në të kaluarën lokale janë qesharake dhe joserioze, thotë ish-sekretari i përgjithshëm i socialdemokratëve Andrej Petrov. Në një prononcim për të përjavshmen Fokus, Petrov thekson se Cërvenkovski u tërhoq plotësisht nga LSDM pas humbjes në zgjedhjet lokale të vitit 2013, përcjell FLAKA.

“Akuzat se ai ka ndikuar në disfatën e LSDM-së duke thënë qëndrimet e tij në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë, të cilat në fushën e ekonomisë dhe korrupsionit përkojnë me qëndrimet e Departamentit të Shtetit dhe të biznesit maqedonas janë qesharake dhe joserioze. Është veçanërisht magjepsëse të imagjinohet se 120.000 vota ishin minus sepse ndonjë krah i LSDM-së nuk funksionoi. Është marrëzi”, tha ai.

Etapa e dytë e Cërvenkovskit në LSDM, pasi u kthye në krye të partisë pas përfundimit të mandatit të tij si president, Petrov e vlerëson si “kohë të vështirë opozitare në kulmin e pushtetit të Nikolla Gruevskit”. Sipas tij, kjo luftë ishte Davidi kundër Goliathit.

“Në atë kohë bashkësia ndërkombëtare ende “flirton” me Gruevskin, duke pritur një hap përpara në NATO dhe integrime evropiane. Realisht, ekipi ekonomik i asaj qeverie ishte i mirë, i udhëhequr nga Zoran Stavrevski. Në vitin 2011 ia dolën disi të na mposhtin në një betejë të vështirë, më vonë nga “bombat” e pamë se po përdornin mjete ilegale. Kushtet për ndryshim nuk janë pjekur”, thotë Petrov.

Ai thekson se distanca historike është ende e shkurtër për të dhënë vlerësime për qeverisjen e Zoran Zaev, i cili pas disfatës zgjedhore po jep dorëheqje nga pozita udhëheqëse e LSDM-së, por edhe nga pozita e kryeministrit. Por Petrov shpjegon se si u krijua atmosfera për fitoren e LSDM-së të udhëhequr nga Zaev:

“Njerëzit ishin të rraskapitur nga 11 vitet e qeverisjes në atë kohë. LSDM tregoi mirëkuptim më të madh për pikëpamjet dhe dëshirat e të gjithë qytetarëve të Maqedonisë, pa dallim etnie. Kishte një mbështetje të fortë ndërkombëtare që nuk ka qenë kurrë më e qartë, duke krijuar një mjedis për zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Greqinë. Blloku qytetar iu bashkua opozitës, thjesht lindi një shpresë e re, e cila i mundësoi LSDM-së të vijë në pushtet”, tha ai. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 27 Nëntor, 2021 21:10