Porsche po teston hibridin e parë 911

Redaksia
By Redaksia 10 Nëntor, 2021 23:42

Porsche po teston hibridin e parë 911

Nuk është sekret se Porsche është duke përgatitur kryesisht modelin e parë hibrid 911, i cili do të jetë modeli më i fuqishëm nga seria aktuale 992.

Ndërsa Porsche 911 elektrike nuk është ende prioritet i kompanisë së famshme gjermane të makinave, pas prezantimit të gjeneratës së fundit të “elvers”, u bë e ditur se Shtutgarti nuk do të priste shumë për të zhvilluar versionin e tij hibrid.

Videoja e fundit nga Nürburgring Nordschleife tregon se testimi i Porsche 911 hibrid në një version “kostum” të Turbo S kërkon shumë kohë, siç zbulohet nga ngjitësi i verdhë në xhamin e pasmë të lyer, i cili është i detyrueshëm për prototipet e elektrizuara të provës në Nürburgring.

Makina e testimit po përballet me nëndrejtimin në disa pjesë të pistës, ndoshta për shkak të kilogramëve të tepërt që vijnë me bateritë e fshehura pas xhamave të pasmë, por nuk ka dyshim se modelet hibride jashtëzakonisht të fuqishme Porsche gjejnë zgjidhjen optimale për shpërndarjen në masë.

Jo zyrtarisht, “elfer” i parë hibrid duhet të fshihet pas emrit 911 Turbo E-Hybrid dhe do të jetë 911 më i fuqishmi deri më tani, që do të thotë (nëse kemi parasysh 911 GT2 RS të fundit) se do të fuqizohet nga më shumë se 700 kuaj fuqi.

Nga mesi i vitit 2023 pritet që versioni i prodhimit të jetë gati, në të cilin Seria 992 duhet të kalojë një trajtim të rregullt “freskues”.

Redaksia
By Redaksia 10 Nëntor, 2021 23:42