Presidenti argjentinas tërhoqi vëmendjen me veshjen e pazakonshme gjatë vizitës zyrtare në Izrael

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 6 Shkurt, 2024 19:45

Presidenti argjentinas tërhoqi vëmendjen me veshjen e pazakonshme gjatë vizitës zyrtare në Izrael

Javier Miley zbarkoi në Izrael me rastin e vizitës së parë zyrtare, e cila mund të shënojë edhe një kthesë historike – transferimin e ambasadës argjentinase në Jerusalem.

Presidenti argjentinas, i cili nuk kujdesej shumë për veshjet e zakonshme gjatë takimeve zyrtare, doli nga aeroplani i veshur me një xhaketë lëkure dhe u prit në aeroport nga kreu i diplomacisë izraelite, Israel Katz.

“Ju jeni punëtor dhe i përkushtuar vetëm ndaj së vërtetës. Nuk është çudi që zgjodhët të vini menjëherë në Izrael për të na mbështetur në luftën e drejtë për të mbrojtur popullin hebre nga Hamasi”, tha Katz.

Siç ishte paralajmëruar, Milei më vonë duhet të takohet me presidentin izraelit, Isaac Herzog dhe kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu.

Milei arriti në Izrael me ministrin e Jashtëm të Argjentinës, si dhe Shimon Wahinsha, i cili pritet të emërohet në postin e ambasadorit të Argjentinës në Izrael, shkruan timesofisrael.

Miley deklaroi më parë se do të diskutonte me zyrtarët izraelitë për transferimin e ambasadës së vendit nga Tel Avivi në Jerusalem, lëvizje që tashmë ka shkaktuar polemika të shumta në shembujt e mëparshëm.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 6 Shkurt, 2024 19:45

Marketing Politik - Çmimore

Presidenciale | Parlamentare