Protestuesit në Francë i vënë zjarrin bashkisë, mbi 1 milion njerëz u derdhën në rrugë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 23 Mars, 2023 22:52

Protestuesit në Francë i vënë zjarrin bashkisë, mbi 1 milion njerëz u derdhën në rrugë

Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri ndërsa protestat franceze vazhduan për planet për të rritur moshën e pensionit.

Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të gjithë Francën të enjten, me 119,000 në Paris, sipas shifrave nga ministria e brendshme.

Policia hodhi gaz lotsjellës ndaj protestuesve në kryeqytet dhe 80 persona u arrestuan në të gjithë vendin.

Protestat u nxitën nga legjislacioni që rrit moshën e pensionit me dy vjet në 64.

Zjarri përfshiu atë që dukej të ishte dera e përparme e bashkisë në qytetin jugperëndimor të Bordo të enjten në mbrëmje pas një dite protestash dhe përleshjesh.

Nuk ishte e qartë se kush ishte përgjegjës për zjarrin, i cili u shua shpejt nga zjarrfikësit.

Në Paris, demonstratat përgjithësisht paqësore panë përleshje të herëpashershme të policisë me rebelët e maskuar, të cilët thyen xhamat e dyqaneve, demoluan mobiljet e rrugës dhe sulmuan një restorant McDonalds, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Policia përdori gaz lotsjellës dhe u hodh nga sende dhe fishekzjarre, njoftoi agjencia e lajmeve AP, me 33 persona të arrestuar në kryeqytet.

Një oficer policie u tërhoq zvarrë në një vend të sigurt ndërsa ishte pa ndjenja, duke u goditur me sa duket në kokë.

Në qytetin verior të Rouen-it, një grua e re u pa e shtrirë në tokë pasi kishte pësuar një dëmtim të rëndë në dorë. Dëshmitarët thanë se ajo humbi gishtin e madh pasi u godit nga një granatë e ashtuquajtur “flash-ball” e gjuajtur nga policia për të shpërndarë demonstruesit.

Përleshje të tjera pati në qytetet perëndimore të Nantes, Rennes dhe Lorient.

Protestat, tashmë në ditën e tyre të nëntë, ndërprenë gjithashtu udhëtimin me tren, rafineritë e naftës dhe panë mësues dhe punëtorë në aeroportin Charles de Gaulle të Parisit të dilnin nga puna.

Sindikatat franceze kanë bërë thirrje për ditën e dhjetë të grevës dhe protestave të martën e ardhshme. Kjo do të përkonte me ditën e fundit të plotë të vizitës shtetërore të mbretit Charles III në vend.

Trazirat pasojnë vendimin e qeverisë për të detyruar legjislacionin për të rritur moshën e pensionit përmes dhomës së ulët të parlamentit – ku i mungon shumica absolute – pa votim.

Presidenti francez Emmanuel Macron mbrojti masën, duke thënë se reforma është një domosdoshmëri.

Kryeministrja e Francës, Elisabeth Borne, ka thënë se ndryshimet janë thelbësore për të parandaluar një deficit të madh në sistem në të ardhmen.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 23 Mars, 2023 22:52