Pse futbolli brazilian është i dashur në të gjithë botën

Drin Zenku
Publikuar nga Drin Zenku 25 Nëntor, 2022 10:11

Pse futbolli brazilian është i dashur në të gjithë botën

Shumica e tifozëve të Brazilit brenda stadiumit Lusail të enjten në mbrëmje nuk ishin nga Brazili.

 Ata janë etiketuar si “tifozë fallco” nga disa medie perëndimore, por nuk kishte asnjë falsifikim për vërtetësinë dhe integritetin e këtij grupi që dinte dhe lavdëronte atë që lojtarët brazilianë i kanë dhënë futbollit për dekada.

Brazili e ka fituar Kupën e Botës pesë herë, më shumë se çdo ekip tjetër.

Ata humbën dy finale, dhe gjithashtu përfunduan të tretët dy herë. 

Është padyshim suksesi ai që i sjell fansat në oborr… por është edhe aftësia.

“Mënyra se si ata luajnë, oh Zoti im, është përtej fantastike, ritmi, sulmi, stili, është befasues,”  tha Ashiq, i cili vjen nga shteti Kerala në Indi, për Al Jazeera pas shfaqjes shkëlqyese të enjten duke shtuar:

“Nuk e mbaj mend kur fillova të mbështes Brazilin, por jam i lumtur që e bëra. Është e habitshme se si ata vazhdojnë të prodhojnë lojtarë të mëdhenj.”

Laeth nga Jordania e mbante mend kur filloi t’i ndiqte burrat me të verdhë dhe gjithashtu pse.

“Ne i kemi parë ata duke luajtur që kur ishim të rinj. Është thjesht magjepsëse t’i shikosh ata duke luajtur: aftësia,  “tha ai për Al Jazeera.

“Ju shikoni golin e dytë [Richarlison me një goditje me gërshërë pas një shfaqjeje të shkathët të kontrollit të pastër] dhe do ta kuptoni se për çfarë po flas. Asnjë ekip tjetër nuk mund të shënojë një gol të tillë. Vetëm Brazili.”

Carina dhe Merari janë dy mikesha meksikane që vizitojnë Katarin për Kupën e Botës. 

Ndërsa ekipi i tyre kombëtar mbetet dashuria e tyre e vërtetë por të enjten Carina mbante të veshur një bluzë të verdhë të Brazilit mes dy të pranishëm për të mbështetur Brazilin.

“Kjo është për shkak se ata janë pjesë e Amerikës, por edhe për shkak të futbollit,” tha Carina.

“Më pëlqejnë ata për shkak të lojtarëve, cilësisë së yjeve që kanë. Ne jemi meksikanë, por e duam futbollin. Kjo është arsyeja kryesore që ne erdhëm për të parë këtë ndeshje”, u përgjigj Merari.

Gjithë kjo dashuri e derdhur nga e gjithë bota ka habitur brazilianët, përfshirë Julianën.

“Është e mahnitshme të shohësh se sa popullor është ekipi në të gjithë botën,” tha ajo.

 “Ndikimi që ka, është i mahnitshëm. Ne pamë shumë jo-brazilianë që mbështesnin Brazilin. Fjalët nuk mund të përshkruajnë se si ndihemi kur ekipi ynë po mbështetet në këtë mënyrë. Të shohësh njerëz të tjerë që mbështesin Brazilin, është bukur.”/ Marrë pjesërisht nga Al Jazeera.

Drin Zenku
Publikuar nga Drin Zenku 25 Nëntor, 2022 10:11

07
Dhj
Petrit Pollozhani nga Lëvizja BESA i ftuar në emisionin e sontëm “Magazina Ekonomike”, mes tjerash...
07
Dhj
Anëtari i Bordit Ekzekutiv të LSDM-së, Andrej Petrov, ka theksuar se zgjedhje të parakohshme parlamentare...
07
Dhj
Derisa e kremtojmë 30-vjetorin e Misionit, ju po përgatiteni ta merrni funksionin kryesues me OSBE-në. Vallë...
07
Dhj
Duke përjashtuar Shqipërinë si vendi me shumën qesharake të pensionit, Maqedonia bën pjesë në grupin...