Qeveria dhe Sindikata e Arsimit sot takohen, diskutojnë për rritjen e pagës

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 4 Prill, 2022 10:19

Qeveria dhe Sindikata e Arsimit sot takohen, diskutojnë për rritjen e pagës

Qeveria dhe Sindikata e Arsimit sot takohen, diskutojnë për rritjen e pagës.

Greva e paralajmëruar e SASHK në shkolla dhe çerdhe pritet të fillojë më 11 prill, ndërsa kërkesat e kësaj sindikate janë rritja për 18.5% e pagave për mësimdhënësit dhe punonjëset në çerdhe duke nisur nga paga e muajit mars.

Nga ana tjetër, kompetentët theksojnë se nuk mund të sigurojnë mjete financiare me një rritje të tillë të pagave dhe se një rritje e tillë do të nxisë inflacion.

Kujtojmë se në Maqedoni, paga minimale nga muaji mars është 18.000 denarë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 4 Prill, 2022 10:19
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.