“Reket” apo lëndët e PSP-së – Çka qendron pas fiaskos të takimit Zaev – Mickoski?

“Reket” apo lëndët e PSP-së   –  Çka qendron pas fiaskos të takimit Zaev – Mickoski?

Më shumë se shtatë orë në të njëjtën tryezë, jashtë saj me akuza identike ndaj njëri-tjetrit. Zoran Zaev dhe Hristijan Mickovski argumentojnë – ata të tjerët kanë ardhur për të mos arritur dakordësi, por edhe për të mbrojtur krimin e tyre. Zaev pretendon se ka qenë dëshmitar i “Gruevizmit” thellë gjatë natës, por gjithashtu se qëllimi i Mickoskit ishte amnistia për çështjet e PSP. Ai i tha opozitarit të parë që afera e “Reket” shkon në oborrin e shtëpisë së tij, përcjell FLAKA.

Opozitari i parë decid se emri i tij nuk ndodhet në aferë, por pretendon se dëshmit të cilat kanë aritur deri te ai janë nga informatorët, dhe se ka emra të funksionarëve të lartë nga pushteti. Paralajmëron që sipas tyre do të ketë edhe Reket 1,2,3,4…Kush tjetër është i përfshirë, Mickoski tha se do të fliste kur të vjen koha.

Kush do të ndjekë korrupsionin e niveleve të larta të zyrtarëve, qoftë vetëm veprimet e ardhshme apo ato të kaluara, në atë interval kohor, por edhe nëse prokurori gjatë rrjedhës së opozitës do të vendosë për çështjet e PSP-së në të cilat dyshohen opozitarët. Çështje për të cilat, zaev dhe Mckoski kanë pozicione diametralisht të kundërta.

“Për ata ishte e rëndësishme vetëm që prokuroria të marrë përsipër të gjitha çështjet nga PSP ku shefi do të ishte me propozimin e opozitës. Absolutisht e papranueshme sepse nuk ka asnjë mënyrë që dikush të garantojë që ai shefi nuk do të vendosë që ti tërheq të gjitha lëndët, ti shkatërrojë, ti shtyejë. Absolutisht e papranueshme”, tha Zaev.

Për Mickoskin, këto janë gënjeshtra epike – sepse përqendrimi i Zaevit nuk ishte tek subjektet e PSP, por në krimet e qeverisë. Kjo është ajo që duhet të bëjë prokuroria. Ata urdhëruan që asnjë veprim i ardhshëm të mos ndiqej penalisht dhe që e kaluara të amnestohet.

Zaev dhe Mickoski përkundër të gjitha kualifikimeve dhe fyerjeve që thanë në kurriz të tjetrit nuk heqin dorë nga asnjë marrëveshje. Sidoqoftë, qeveria është e qetë pasi ata thonë se rastet pasi të kalojnë në duart e Jovevskit janë të siguruar, dhe prokurorët e PSP do të kthehen në zyrat e tyre të prokurorisë. Për opozitën, kjo është edhe një provë tjetër që qeveria po pengon marrëveshjen.

Nata e gjatë e bisedimeve në kuvend, një orë para se liderët të mbaronin gazetarët, u larguan kolektivisht nga mbledhja e lidershipit për shkak të mungesës së transparencës së dyshes udhëheqës dhe ekipeve të tyre. Të mbyllur një kat nën qendrën e shtypit, ata nuk donin të njoftonin publikun për çka bisedonin. FLAKA

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 11 Shtator, 2019 20:27

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.