RMV, rritet numri i të prekurve nga kanceri i gjirit

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Qershor, 2023 21:09

RMV, rritet numri i të prekurve nga kanceri i gjirit

Rritet numri i të sëmurëve me kancer gjiri në vendin tonë, në vitin 2018 numri i të sëmurëve ishte 750 dhe tani ky numër është 1100, përcjell FLAKA.

Megjithëse arsyet e rritjes së numrit nuk janë ende të qarta, supozohet se përfshihen disa faktorë, duke përfshirë shtatzëninë, ndotjen e ajrit, stresin dhe gjenetikën.

Mjekët thonë se nëse dikur sëmureshin të moshuarit, tani kanceri i gjirit nuk njeh moshë dhe është një rrezik i madh për të gjitha gratë. Sipas onkologut Ilir Ismaili, çdo grua pas moshës 25 vjeç duhet të shkojë për ekzaminime, duke përfshirë ekografinë, një ose dy herë në vit, ndërsa pas moshës 35-40 vjeç duhet të fillohet depistimi apo mamografia çdo dy deri në tre vjet.

Dhe kirurgu Ilir Vela thotë se kanceri i gjirit nuk njeh moshë, edhe pse rreziku është më i lartë tek femrat mbi 35 vjeç.

Dy specialistët thonë se informacioni se mungojnë terminet për diagnostikimin apo ndërhyrjen kirurgjikale për këtë sëmundje nuk janë të sakta dhe thonë se pritja më e gjatë për operacion në vendin tonë është tre javë dhe kjo është një kohë rekord, ndryshe nga vendet e tjera ballkanike dhe evropiane.

Ndryshe, pacientja më e re e prekur nga kanceri i gjirit në vendin tonë është vetëm 21 vjeçe. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Qershor, 2023 21:09
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.