Robocap-in nga Nju Jorku e larguan nga puna pas vetëm katër muajsh

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 7 Shkurt, 2024 20:11

Robocap-in nga Nju Jorku e larguan nga puna pas vetëm katër muajsh

Në qershor të vitit të kaluar, kryebashkiaku i Nju Jorkut vuri në punë një robot patrullë me kamera, i cili kishte për detyrë të monitoronte rendin publik në stacionin e metrosë Times Square. Por kjo nuk zgjati shumë.

Në fillim të vjeshtës së kaluar, më 23 shtator, kryebashkiaku i Nju Jorkut Eric Adams porositi në mënyrë ceremoniale robotin e parë patrullues të policisë. Në atë kohë ishte një projekt pilot, i cili duhej të zgjaste gjysmë viti.

Roboti, 1.6 metra i gjatë dhe 180 kilogramë, kishte për detyrë të lëvizte në platformën (vetëm një herë, sepse nuk mund të ngjiste shkallët) e metrosë në qendër të qytetit, në sheshin e famshëm Times Square.

Aty, detyra kryesore e tij ishte të regjistronte ngjarjet me kamerat e integruara dhe në këtë mënyrë t’i siguronte policisë me “sy dhe veshë” në vend, në rast të ngjarjeve të padëshiruara.

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=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%3D%3D&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1754010608276500917&lang=en&origin=https%3A%2F%2Falsat.mk%2Frobocap-in-nga-nju-jorku-e-larguan-nga-puna-pas-vetem-kater-muajsh%2F&sessionId=9b45f8d38d1f68f54a9a4bf8e5eaaf43e8fb4b44&theme=light&widgetsVersion=2615f7e52b7e0%3A1702314776716&width=550px

E lirë por e padobishme

Roboti i quajtur K5 është prodhuar nga kompania kaliforniane Knightscope, dhe përveç policisë, robotë të ngjashëm tashmë përdoren në spitale, aeroporte, qendra tregtare, magazina dhe lokacione të ngjashme. NYPD nuk e bleu robotin, por e mori me qira, duke i kushtuar atyre rreth 9 dollarë në orë.

K5 u bë menjëherë shënjestër e kritikave dhe madje edhe talljeve. Disa e quajtën atë një kosh plehrash në rrota, të tjerë një kopje të prishur të Robocap, të tjerë e krahasuan atë me një robot “R2-D2” – në pjesën më të madhe, ideja u prit keq nga publiku dhe kritikët me sa duket kishin të drejtë. Tani, katër muaj më vonë, roboti i padobishëm është fotografuar në një zyrë të papërdorur në stacionin e metrosë në Times Square, duke qëndruar i braktisur dhe i çmontuar.

Dëshmitarët thonë se muajt e fundit nuk e kanë parë në veprim. Në thelb, thonë ata, si një “Roomba” e madhe qëndronte në karikuesin e saj në cep të stacionit dhe u shërbente kalimtarëve për të bërë selfie me të. Zëdhënësi i kryebashkiakut nuk e pranon se është një eksperiment i dështuar. Ai thotë se polici robot i tyre punonte në turne të natës dhe se ky përfundim i misionit ishte planifikuar. Aktualisht, thonë në zyrën e kryetarit të bashkisë, po mendohet se ku tjetër mund ta përdorin.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 7 Shkurt, 2024 20:11

Marketing Politik - Çmimore

Presidenciale | Parlamentare