Roboti Hadrian X do të ndërtojë 5.000 shtëpi në Meksikë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 8 Nëntor, 2021 23:30

Roboti Hadrian X do të ndërtojë 5.000 shtëpi në Meksikë

Kompania e ndërtimit robotike FBR ka arritur një marrëveshje me GP Vivienda për të furnizuar sistemin e saj të ndërtimit robotik për të ndërtuar midis 2,000 dhe 5,000 shtëpi në Meksikë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, kompania gjithashtu do të furnizojë të gjitha muret mbajtëse të lidhura dhe strukturat e tjera me tulla dhe blloqe në një zonë të zhvillimit rezidencial të gjelbër.

Ndërtimi do të përdorë robotin e ndërtimit Hadrian X të kompanisë i cili ndërton me shpejtësi strukturat e bllokut nga një model 3D CAD.

Ai këtë e bën duke prodhuar shumë më pak mbetje sesa metodat tradicionale të ndërtimit, ndërsa përmirëson në mënyrë dramatike sigurinë.

Me mbi 115,000 shtëpi të ndërtuara dhe dorëzuara, GP Vivienda është e specializuar në zhvillimin e “komuniteteve të masterplanifikuara”.

GP Vivienda është divizioni i shtëpive i Grupo GP, një nga kompanitë më të mëdha të ndërtimit në Meksikë.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 8 Nëntor, 2021 23:30
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.