Ronaldo merr ofertë për transferim nga klubi Al-Hilal i Arabisë Saudite

Drin Zenku
Publikuar nga Drin Zenku 25 Nëntor, 2022 11:27

Ronaldo merr ofertë për transferim nga klubi Al-Hilal i Arabisë Saudite

Cristiano Ronaldo ka marrë një tjetër ofertë nga Arabia Saudite teksa gara për transferimin e tij po intensifikohet.

Karriera e portugezit është në një udhëkryq pasi Manchester United vendosi ta lirojë atë nga kontrata e tij para kohe.

Vetëm disa ditë pas rikthimit në treg, ai është përmbytur me oferta, me klubet e Arabisë Saudite veçanërisht të interesuara për shërbimet e tij.

Al-Nassr ishte i pari që deklaroi një interes dhe tani raportohet se Al-Hilal gjithashtu po hyn në garë për nënshkrimin e tij. Ronaldo tha se ai refuzoi një transferim në vendin e Lindjes së Mesme në verë, i cili ishte me vlerë 305 milionë funte për dy vjet.

Në atë kohë, Ronaldo ishte i bindur se donte të qëndronte në Evropë në një klub të nivelit të lartë, në mënyrë që të mund të çonte më tej trashëgiminë e tij në Ligën e Kampionëve, por Al-Hilal nuk janë dorëzuar. Ata thuhet se janë të gatshëm të ofrojnë ofertë marramendëse për Ronaldon dhe do të përpiqeshin të transferonin ish-sulmuesin e United, Odion Ighalo.

Ministri i Sportit i Arabisë Saudite, Princi Abdulaziz bin Turki Al-Faisal, ka qenë i hapur për përpjekjet e vendit për të nënshkruar me lojtarë të klasit botëror.

“Kush nuk do të donte që ai të luante në ligën e tyre? Ai është një model për shumë lojtarë të rinj – ai dhe Lionel Messi”, tha Princi Abdulaziz.

Arabia Saudite po përpiqet të përdorë pasurinë e madhe të vendit të tyre për të investuar në futboll. Fondi i Investimeve Publike të vendit bleu Newcastle në fillim të këtij viti dhe synon të vazhdojë të bëjë bujë në futboll, shkruan Mirror, përcjell Klankosova.tv.

Princi Abdulaziz tha se nëse është e mundur, ata do të dëshironin të transferonin Ronaldon dhe yllin e Paris Saint-Germain, Messin.

“Kjo do të sillte përfitimi shumë për sa i përket turizmit për mbretërinë. Nëse munden, do të doja t’i shihja që të dy të luajnë në ligën saudite”, tha ai.

Drin Zenku
Publikuar nga Drin Zenku 25 Nëntor, 2022 11:27

27
Nën
Shkoi për gjueti me shokë, por mbeti i plagosur në rrethana ende të pazbardhura, në...
27
Nën
Sot tifogrupi Ballistët i bëjnë 30 vite. Në këtë 30 vjetor ata kanë festuar si...
27
Nën
Nën patronatin e Ali Ahmetit – Kryetar i Bashkimit Demokratik për Integrim, nesër me fillim...
27
Nën
Në mbledhjen e përbashkët mes Kuvendeve të Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës, gjatë...