Rritja e çmimeve, qytetarët: Veç me bukë dhe makarona nuk jetohet

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 22 Shtator, 2022 21:11

Rritja e çmimeve, qytetarët: Veç me bukë dhe makarona nuk jetohet

Marzhet e ngrira nuk do të ndalojnë rritjen e çmimeve të produkteve, përcjell FLAKA.

Dhe me marzhet ngrirë, çmimet e produkteve do të rriten. Nëse rriten kostot e prodhimit, do të rritet edhe çmimi i tyre. Vetëm marzhi i ngarkuar nga tregtarët do të kufizohet në 5 ose 10 për qind dhe atë vetëm për produktet ushqimore bazë. Qytetarët thonë – nuk jetohet vetëm me bukë e makarona. Një kilogram djathë ka kaluar 600 denarë, djathi dhe gjiza janë dyfishuar. Mishi shitet me një çmim 20 deri në 30% më të lartë. Është luks të jetosh, ankohen qytetarët.

“Gjithçka është më e shtrenjtë. Ata thanë se çmimet do të ulen dhe janë dyfish më të shtrenjta këtë javë. Dhe qumësht, djathë, bukë. Deri kur keshtu?” – pyesin qytetarët

Qytetarët blejnë gjithnjë e më pak në markete. Në vend të një kilogrami, tani kërkojnë fruta ose perime në një copë.

“Tani blejnë dy mollë, dy pjeshkë, 300 gramë fasule… Është e vështirë. Dhe për ne, shitësit, është e shtrenjtë. Dhe ne përmbahemi dhe kursejmë”, thonë shitësit.

Zgjerimi i listës së produkteve, marzhet e të cilave do të ngrihen, është paralajmëruar disa muaj më parë nga ministri i Ekonomisë Bekteshi. Qeveria thotë – ende nuk ka vendim për një gjë të tillë.

“Tregu është ende duke u analizuar. Kur të ketë vendim do të njoftoheni”, tha Muhamed Hoxha, zëdhënës i Qeverisë.

Ndryshe, statistikat konfirmuan se për një vit, çmimet e ushqimeve në gusht janë rritur për mbi 25%. Vajrat dhe yndyrat u rritën me çmim mbi 46%, buka me 44%, djathi dhe vezët me gati 27%, mishi me 23%. Sipas Sindikatës, një amvisëri 4 anëtarëshe ka nevojë për mbi 40 mijë denarë në muaj për të plotësuar nevojat elementare. Nëse përfshihet edhe inflacioni prej 16,8%, shuma do të kalojë 48.000 denarë. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 22 Shtator, 2022 21:11
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.