Rusia prek “pikën e dobët” e Zelenskyt, synon shkatërrimin e qytetit të tij të lindjes

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Gusht, 2022 21:54

Rusia prek “pikën e dobët” e Zelenskyt, synon shkatërrimin e qytetit të tij të lindjes

Rusia ka filluar krijimin e një force sulmuese ushtarake që synon marrjen e qytetit të lindjes së Presidentit Volodymyr Zelenskyy, Kryvyi Rih, ka thënë ushtria e Ukrainës, pasi ka paralajmëruar se Moska mund të përgatisë operacione të reja sulmuese në jug të vendit. Aljazeera shkruan se në përditësimin e saj të rregullt mbi luftën në jug, komanda ushtarake jugore e Ukrainës e përshkroi situatën si të tensionuar dhe tha se Rusia sulmoi përgjatë vijës së frontit të martën.

“Rusia ka filluar krijimin e një grupi sulmi në drejtim të Kryvyi Rih. Është gjithashtu shumë e mundshme që armiku po përgatit një kundërofensivë armiqësore me planin pasues për të arritur në kufirin administrativ të rajonit Kherson, “tha ajo.

Qyteti prodhues i çelikut i Kryvyi Rih, ku Zelenskyy u rrit, shtrihet rreth 50 km (30 milje) nga vija e frontit jugor. Forcat ruse aktualisht kontrollojnë pjesë të jugut të Ukrainës që ata pushtuan në fazat e hershme të pushtimit të Moskës, por Kievi ka thënë se do të ndërmarrë një kundërofensivë për të rimarrë ato territore. Ukraina tha të martën se forcat e saj kishin rimarrë 53 fshatra në rajonin Kherson të pushtuar nga Rusia.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 3 Gusht, 2022 21:54