Ruskoska bastis zyrën e Muaremit, nuk dihet nëse ka lidhje me rastin e muajt Prill!

Driton Zenku
Publikuar nga Driton Zenku 18 Korrik, 2022 18:12

Ruskoska bastis zyrën e Muaremit, nuk dihet nëse ka lidhje me rastin e muajt Prill!

Prokuroria për Krim të Organizuar dhe Korrupsion ka bastisur zyrat e Policisë Financiare. Prokurorja Villma Ruskoska tha se janë në procedurë para hetimore që sipas denoncimeve të qytetarëve ka dyshime për keqpërdorime nga Drejtoria e udhëhequr nga Arafat Muaremi. Organi hetuesisë nuk shpalos detaje. Pas bastisjes në zyrën e tij, Muaremi e ka të mbyllur celularin dhe është i pakapshëm për mediat

Prokuroria për ndjekje e krimit të organizuar dhe korrupsion të hënën kryen bastisje në Drejtorinë për polici financiare.

Informacionin e konfirmoi shefja e Prokurorisë Themelore Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, Villma Ruskoska.

“Bastisja është në vijim. Po veprohet sipas denoncimit të një qytetari. Obligimi ynë është që të kontrollojmë. Presim të shohim nëse ka diçka bazë në denoncim”, deklaroi Ruskovska.

Nga PTHP-ja për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit nuk ndajnë më shumë detaje për bastisjen.

Nisur nga heshtja e PTHP, nuk dihet nëse intervenimi i së hënës lidhet me drejtorin, Arafat Muharemi në kohën kur ai ishte pjesë e PSP-së.

Prokuroria e udhëhequr nga Vilma Ruskovska, po heton pretendimet e Avokatit të Shtetit dhe ka hapur një procedurë para hetimore për prokurorët Artan Ajro dhe Gavril Bubevski, si dhe për ish-hetuesin e Prokurorisë Speciale Arafat Muaremi

Në prill të këtij viti, Muaremi ishte pjesë e procedurës para hetimore të Prokurorisë Publike lidhur me kallëzimin e dorëzuar nga Prokuroria e Shtetit në të cilën ai dhe dy zyrtarë të tjerë u theksuan se nuk kanë vepruar ligjërisht në rastin e PSP-së së vdekur të njohur si “Besim në të cilën është dënuar biznesmeni Sead Kocan.

Në kallëzimin penal Muaremi si hetues i atëhershëm në PSP dhe prokurorët Artan Ayro и Gavril Bubevski akuzohen për bashkëpunim kriminal me të dënuarin tani Sead Kocan, sepse, siç thuhet në aplikacionin e publikuar nga “Kod“, morën vendime që tani e vështirësojnë konfiskimin. Për shkak të mangësive të tyre, pasuria e Shefi i taksi nuk mund të konfiskohet, pretendon Avokatura e Shtetit.

Avokati i Shtetit ka reaguar duke thënë se prokurorët nuk kanë prova konkrete se kanë vepruar drejt.

“Në deklaratën e tyre, prokurorët nuk kanë shpjeguar pse nuk kanë ndërmarrë asnjë masë kur është konstatuar se prona nuk ishte e Transmetit, dhe pse nuk kanë propozuar konfiskim të zgjeruar ndaj personave të tretë në atë kohë. Çfarë bënë ata për të parandaluar kjo që tani ndodhë? Çfarë provash ofrojnë ata në mbështetje të pretendimeve të tyre?”, njoftojnë nga Avokatura e Shtetit.

Por, Muharemi dhe drejtoria që drejton, mohuan këto akuza.

“Drejtoria e Policisë Financiare i mohon kategorikisht të gjitha pretendimet e bëra në media dhe pohon me përgjegjësi se synojnë shpërqendrimin e publikut mbi të vërtetën për hetimin e falimentimit të Transmet-it, si dhe për personat e përfshirë, ndër të tjerë edhe Avokaturën e Shtetit”, thuhet në përgjigjen e Policisë Financiare.

Prokuroria për ndjekje e krimit të organizuar dhe korrupsion brenda ditës, eventualisht të martën pritet të del me detale rreth aksionit të së hënës në Drejtorinë e Policisë Fianciare. Flaka

Driton Zenku
Publikuar nga Driton Zenku 18 Korrik, 2022 18:12
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.