Sallatë kremoze me salcë pesto

Desk
By Desk 13 Prill, 2019 23:03

Sallatë kremoze me salcë pesto

Këtë pjatë mund ta shërbeni si sallatë të ftohtë ose si pjatë kryesore.

Përbërësit:

250 gr makarona

2 lugë gjelle pesto borziloku

200 ml ajkë të thartë/shtalpë

100 gr djath feta

2 lugë gjelle vaj ulliri

2 lugë gjelle domate të thara

1 filxhan gjethe borziloku

kripë dhe piper i zi.

Udhëzimet

Fillimisht, nëse djathi feta është shumë i njelmët, atëherë mos hidhni shumë kripë tek uji ku do të zieni makaronat.

Në një enë bëni bashkë peston, shtalpën dhe vajin e ullirit. Në këtë përzierje shtoni makaronat e ziera dhe të ftohura.

Shtoni djathin e thërmuar, borzilokun e grirë dhe domaten e tharë.

Në fund trazojini mirë të gjitha dhe shërbejini si një drekë të thjeshtë vere ose si sallatë shoqëruesepër njërin nga vaktet kryesore të ditës.

Desk
By Desk 13 Prill, 2019 23:03