Sanksionet shkaktojnë uljen drastike të Rublës ruse

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 28 Shkurt, 2022 13:34

Sanksionet shkaktojnë uljen drastike të Rublës ruse

Rusia ka një rezervë prej 630 miliardë Dollarë të grumbulluara nga rritja e çmimeve të naftës dhe gazit. Por duke qenë se këto para ruhen në valuta të ndryshme si Dollarë, Euro, Stërlina si dhe ar, një sanksion i Perëndimit për bankën qendrore të Rusisë e ndalon Moskën të ketë akses në të.

Për shkak të sanksioneve të ditës së hënë, Rubla ruse ra me 40% krahasuar me Dollarin amerikan.

Will Walker-Arnott, një specialist financiar, u shpreh për “BBC” se “Rusia po shëndërrohet në një klasë të ulët ekonomike, e izoluar konsiderueshëm nga sistemi financiar global”./tvklan.al

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 28 Shkurt, 2022 13:34
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.