Senati i Italisë voton pro vënies në gjyq të Matteo Salvini

Senati i Italisë voton pro vënies në gjyq të Matteo Salvini

Senati i Italisë ka votuar për të lejuar prokurorët të vënë në gjyq liderin e ekstremit të djathtë Matteo Salvini për akuzat e mbajtjes së migrantëve në det.

Salvini, i cili më parë shërbeu si ministër i Brendshëm i Italisë, është akuzuar për mbajtjen e paligjshme të njerëzve në një varkë jashtë Siçilisë për ditë të tëra në gusht 2019, njofton Klan Kosova.

Rreth 116 migrantë mbetën në Gregoretti afër një javë.

Të mërkurën, një shumicë e senatorëve votuan që gjyqi të vazhdojë përpara.

Salvini ka thënë vazhdimisht se dëshiron të shkojë në gjykatë. Ai i tha dhomës që ai dëshironte “t’i tregonte botës “se politikat e tij të migracionit “shpëtuan dhjetëra mijëra jetë”.

“Unë jam absolutisht i qetë dhe krenar për atë që kam bërë. Dhe do ta bëj atë përsëri, sapo të kthehem në qeveri,” tha ai më vonë.

Senatorët nga partia e tij League u larguan nga dhoma në vend se të merrnin pjesë në votimet e së mërkurës.

Redaksia Flaka
nga Redaksia Flaka 12 Shkurt, 2020 22:35

© FLAKA.COM.MK - Derisa keni vendosur të merrni përmbajtje nga kjo faqe, në tërësi pajtoheni me kushtet e përdorimit.