Shaqiri: Gjatë gjysmëvjetorit të parë do të jenë gati librat që mungojnë

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 29 Shtator, 2022 22:27

Shaqiri: Gjatë gjysmëvjetorit të parë do të jenë gati librat që mungojnë

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, beson se tekstet që mungojnë do të jenë gati gjatë gjysmëvjetorit të parë.

“Besoj se në semestrin e parë do të kemi tekste shkollore. Me fillimin e konceptit të ri për arsimin fillor, janë hartuar programe të reja që i referohen klasave të para, të dyta, të katërta dhe të pesta”.

“Pas formimit të këshillit kombëtar për tekste shkollore i themeluar në periudhën janar-shkurt, është bërë thirrje publike për regjistrimin e autorëve”, tha Shaqiri duke iu përgjigjur pyetjes parlamentare në seancën e sotme plenare.

Ai ditë më parë njoftoi se Ministria e Arsimit dhe Shkencës e ka pranuar propozimin për unifikimin e abetares shqipe me Kosovën dhe Shqipërinë./Nistori/

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 29 Shtator, 2022 22:27

07
Dhj
Petrit Pollozhani nga Lëvizja BESA i ftuar në emisionin e sontëm “Magazina Ekonomike”, mes tjerash...
07
Dhj
Anëtari i Bordit Ekzekutiv të LSDM-së, Andrej Petrov, ka theksuar se zgjedhje të parakohshme parlamentare...
07
Dhj
Derisa e kremtojmë 30-vjetorin e Misionit, ju po përgatiteni ta merrni funksionin kryesues me OSBE-në. Vallë...
07
Dhj
Duke përjashtuar Shqipërinë si vendi me shumën qesharake të pensionit, Maqedonia bën pjesë në grupin...