Shpallen lista e plotë e nominimeve për “Oscars 2023”

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 24 Janar, 2023 20:31

Shpallen lista e plotë e nominimeve për “Oscars 2023”

Është shpallur lista e plotë e nominimeve për “Oscars 2023”.

Akademia e Filmit ka zbuluar nominimet e edicionit të sivjetmë, ku janë të përfshirë shumë nga filmat e juaj të preferuar nëpër kategori të ndryshme.

Siç pritej, zbulimi shkencor i A24, “Everything Everywhere All at Once” kryesoi listën e nominimeve me 11 paraqitje të përgjithshme në kategoritë kryesore, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë (Michelle Yeoh), aktorin më të mirë në një rol dytësor (Ke Huy Quan) dhe për aktoren më të mirë në një rol dytësor (Jamie Lee Curtis dhe Stephanie Hsu).

Më poshtë ua sjellim listën e plotë të nominimeve për “Oscars 2023”:

Aktori më i mirë

Austin Butler, Elvis

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin

Brendan Fraser, The Whale

Paul Mescal, Aftersun

Bill Nighy, Living

Aktori më i mirë në një rol dytësor

Brendan Gleeson, The Banshees of Inisherin

Brian Tyree Henry, Causeway

Judd Hirsch, The Fabelmans

Barry Keoghan, The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan, Everything Everywhere All at Once

Aktorja më e mirë

Cate Blanchett, Tár

Ana de Armas, Blonde

Andrea Riseborough, To Leslie

Michelle Williams, The Fabelmans

Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once

Aktorja më e mirë në një rol dytësor

Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever

Hong Chau, The Whale

Kerry Condon, The Banshees of Inisherin

Jamie Lee Curtis, Everything Everywhere All at Once

Stephanie Hsu, Everything Everywhere All at Once

Kinematografia më e mirë

All Quiet on the Western Front

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths

Elvis

Empire of Light

Tár

Dizenjimi më i mirë i kostumeve

Babylon

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

Everything Everywhere All at Once

Mrs Harris Goes to Paris

Regjisori më i mirë

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

Daniel Kwan and Daniel Scheinert, Everything Everywhere All at Once

Steven Spielberg, The Fabelmans

Todd Field, Tár

Ruben Östlund, Triangle of Sadness

Dokumentari më i mirë

All That Breathes

All the Beauty and the Bloodshed

Fire of Love

A House Made of Splinters

Navalny

Dokumentari i shkurtër më i mirë

The Elephant Whisperers

Haulout

How Do You Measure a Year?

The Martha Mitchell Effect

Stranger at the Gate

Editimi më i mirë i filmit

The Banshees of Inisherin

Elvis

Everything Everywhere All at Once

Tár

Top Gun: Maverick

Filmi më i mirë i huaj

All Quiet on the Western Front

Argentina, 1985

Close

EO

The Quiet Girl

Grimi dhe modelimi më i mirë i flokëve

All Quiet on the Western Front

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Elvis

The Whale

Rezultati më i mirë origjinal

All Quiet on the Western Front

Babylon

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Kënga më e mirë origjinale

Applause, Tell It Like a Woman

Hold My Hand, Top Gun: Maverick

Lift Me Up, Black Panther: Wakanda Forever

Naatu Naatu, RRR

This Is a Life, Everything Everywhere All at Once

Filmi më i mirë

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Banshees of Inisherin

Elvis

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Tár

Top Gun: Maverick

Triangle of Sadness

Women Talking

Filmi më i mirë i animuar

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Flying Sailor

Ice Merchants

My Year of Dicks

An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It

Muzika më e mirë

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Batman

Elvis

Top Gun: Maverick

Filmi me efektet vizuale më të mira

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

The Batman

Black Panther: Wakanda Forever

Top Gun: Maverick

Skenari më i mirë i përshtatur

All Quiet on the Western Front

Glass Onion: A Knives Out Mystery

Reklama

Living

Top Gun: Maverick

Women Talking

Skenari më i mirë (origjinal)

The Banshees of Inisherin

Everything Everywhere All at Once

The Fabelmans

Tár

Triangle of Sadness.

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 24 Janar, 2023 20:31