Shumë ankesa nga qytetarët për kontaminim të ushqimit dhe për datat e skaduara të përdorimit

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Qershor, 2023 21:13

Shumë ankesa nga qytetarët për kontaminim të ushqimit dhe për datat e skaduara të përdorimit

Nga gjithsej ankesat e dorëzuara këtë vit që kanë të bëjnë me sigurinë ushqimore, 17 kanë të bëjnë me praktikën e mirë higjienike, 13 janë për praninë e ndotësve në ushqime, ndërsa 12 janë për afate të përdorimit të skaduar, thotë drejtori i AUV, Nikollçe Babovski, përcjell FLAKA.

Drejtoria për mbrojtjen e të drejtave të konsumatorit që nga fillimi i vitit ka pranuar 218 ankesa, por paraprijnë ato në fushën e shëndetësisë dhe mirëqenies së kafshëve dhe deri më tani janë 112 ankesa të tilla.

“Sa i përket numrit, pas tyre janë ato që i referohen sigurisë së ushqimit me origjinë jo shtazore”, thotë Babovski.

Vitin e kaluar, 226 nga ankesat e paraqitura në AUV ishin me pretendime për ushqime me origjinë jo shtazore, ndërsa numri më i ulët i ankesave ishte për sigurinë e ushqimeve me origjinë shtazore. FLAKA

Redaksia
Publikuar nga Redaksia 2 Qershor, 2023 21:13
  • Ndiqeni faqen tonë në Facebook për lajmet më të fundit dhe për prodhimet tona më të reja multimediale.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Instagram me përmbajtje të veçantë dhe informuese – fotogaleri, video dhe infografika.
  • Abonohuni në kanalin tonë në Youtube për videove ekskluzive nga të katër anët e globit.
  • Ndiqeni llogarinë tonë në Twwiter për t’u informuar vazhdimisht për zhvillimet më të fundit në Maqedoninë e Veriut, në rajon dhe në botë.