Shumicë e re apo zgjedhje të parakohshme parlamentare – Çfarë deklaruan pas takimit Mickoski, Gashi, Taravari dhe Apasiev?

Redaksia
By Redaksia 5 Nëntor, 2021 22:30

Shumicë e re apo zgjedhje të parakohshme parlamentare – Çfarë deklaruan pas takimit Mickoski, Gashi, Taravari dhe Apasiev?

U mblodhëm për të vërtetuar se kemi një shumicë parlamentare. Do të paraqesim edhe iniciativë për mosbesimin e Qeverisë, tha sonte lideri i Alternativës Afrim Gashi, pasi kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski deklaroi se ka shumicë të re parlamentare.

“Jemi mbledhur për të vërtetuar se kemi 61 deputetë, të cilët do të inicojnë mocion mosbesimi ndaj qeverisë. Do të shohim më tutje se si do të shkojnë proceset”, tha Gashi për TV Sitel pas daljes nga Kuvendi.

Sipas kreut të Alternativës, sot ka pasur një iniciativë për mbledhjen e nënshkrimeve për interpelancën e Qeverisë dhe ata si opozitë kanë nënshkruar dhe më pas kanë bërë foto për të vërtetuar se ato nënshkrime janë mbledhur.

“Ne si parti opozitare dhe koalicion është normale që e kemi nënshkruar dhe sot para përfundimit të ditës, pak më parë të gjithë ne që përfaqësojmë ato parti u ulëm, bëmë një foto për të vërtetuar se ato nënshkrime janë mbledhur. Ky është i vetmi lajm për momentin. Do të shohim se si do të shkojë procesi më tutje, presim të shohim se si do të reagojnë deputetët e tjerë”, tha Gashi.

Nuk bëhej fjalë për formimin e qeverisë, por siç shpjegoi ai, ky është procesi i parë i votimit të mosbesimit ndaj qeverisë.

“Procesi po zhvillohet për shkak të interpelancës së Qeverisë. Nëse votohet mosbesimi, atëherë fillojnë afatet e tjera dhe më pas nis procesi se kush do të jetë kryeministër, çfarë qeverie do të formohet. Pastaj do të ulemi përsëri do të flasim, por është e rëndësishme të dihet se Alternativa nuk do të jetë pjesë e një Qeverie që do të tërhiqej nga proceset integruese euroatlantike. Vendi ynë duhet të ndalet, duhet të mbetet anëtar i NATO-s, duhet të forcojmë marrëdhëniet tona dhe duhet të përshpejtojmë sa më shpejt integrimin evropian. Nëse një parti pjesë e qeverisë e kushtëzon këtë, ne nuk do të jemi pjesë e një qeverie të tillë”, tha Gashi.

Më herët, kryetari i së majtës Dimitar Apasiev dhe sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari, me daljen nga Kuvendi, përmes një komunikate kanë konfirmuar se ka shumicë të re parlamentare.

“Po, ka një shumicë të re. Është zyrtare. Kemi 61, me tendencë 64”, tha Apasiev, duke u përgjigjur pozitivisht në pyetjen nëse shumica e re parlamentare përbëhet nga VMRO-DPMNE, Besa, Alternativa, Aleanca për Shqiptarët dhe e Majtë.

“Një shumicë e re, 61,” u tha gjithashtu Taravari gazetarëve.

Mickoski në një postim në profilin e tij në Facebook ka shkruar: “Kemi një shumicë të re parlamentare, duke ndarë një foto të përbashkët në Kuvend me liderin e majtë Dimitar Apasiev, sekretarin e përgjithshëm të Besës, Arjanit Hoxha, presidentin alternativ Afrim Gashi dhe sekretarin e përgjithshëm të Aleancës së Shqiptarëve Arben Taravari.

Ndërkohë, gjatë një deklarate të dhënë sonte për mediat, kryetari i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickovski deklaroi se gjatë dy konferencave të tijë të më parshme është shprehur se ka përmendur dy opsione, ose të formohet shumië e e re parlamentare e cila do te drejton vendin sipas rendit evropian, ose të kemi zgjedhje të shpejta parlamentare.

Shumica parlamentare ka 61 deputetë, por VMRO-DPMNE paralajmëron rritje të numrit të deputetëve në mazhorancë./ FLAKA

Redaksia
By Redaksia 5 Nëntor, 2021 22:30